Jacques Demy “Büyücü”

12 – 20 Kasım 2011

“Onun, sinemaya uygulamak istediği dünyaya
dair bir fikri var ya da… dünyaya uyarladığı sinemaya dair bir fikir.”
-Jean-Luc Godard

Pera Film, Kasım 2011 programı ile Fransız sinemasının önemli isimlerden biri olan ve müzikal türüne taze bir soluk getirmesiyle tanınan sinemacı Jacques Demy’yi (Pontchâteau, 1931 – Paris, 1990) saygıyla selamlıyor. İlk başlarda ismi, Yeni Dalga sinemasının genç yönetmenleri ile bir arada anılmış olsa da Demy’nin çalışmaları o denli benzersiz ve kategorize edilmesi güç olmaya başlamıştır ki, zaman içinde tamamen kendine özgü bir yönde ilerlemiştir. Onun “şarkı söyleyen filmler”e olan orijinal yaklaşımı ve eşsiz sanatsal yönetim anlayışı daima dönemin sinemasındaki trend ve modalardan uzak durmuştur.
Demy, Güzel Sanatlar eğitimi aldıktan sonra Paul Grimault’nun asistanı olarak animasyon filmlerinde çalışmaya başladı. Demy, birkaç kısa film yönettikten sonra ilk uzun metraj filmini çekti. Bu film, yönetmenin en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen Lola‘dır (1961) ve aynı zamanda Fransız yeni dalga sinemasının simgesel filmlerinden biridir. Yönetmenin kumarhaneler dünyasında geçen melodramatik filmi La baie des anges, (Melekler Kıyısı, 1963), yeteneğini bir kez daha ispat ettiği ikinci filmidir. Fakat, Demy’nin isminin dünya çapında duyulmasını sağlayan ve emsalsiz sinema vizyonunu tam anlamıyla oturtan onun üçüncü filmidir. Bu film, Les parapluies de Cherbourg, (Chergbourg Şemsiyeleri, 1964), Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alır ve En İyi Yabancı Dilde Film Akademi Ödülü’ne aday gösterilir. Demy’nin müzikallere olan tutkusu, Hollywood filmlerine saygı duruşu niteliğindeki hoş filmi Les demoiselles de Rochefort, (Rochefortlu Genç Kızlar, 1967) ile devam eder. Demy, daha sonraki filmlerinde de değişik estetik anlayışını ve sinematik anlatımını sürdürür. Bu filmler arasında Model Shop, (Model Dükkanı, 1969), Peau d’âne (Koyun Derisi, 1970) ve Une chambre en ville, (Şehirde bir Oda, 1982) yer alır.
Pera Film’in programında Demy’nin beş uzun metraj filminin yanı sıra Agnès Varda’nın yönettiği önemli belgesel Jacquout de Nantes da yer alıyor. Demy, yine bir yönetmen olan Varda’nın kocasıydı. Varda’nın belgeseli, Demy’nin çocukluğu ve hayat boyu devam eden tiyatro ve sinema sevgisinin içten bir anlatımıdır. Demy, 1990 yılında AIDS hastalığı sebebiyle 59 yaşındayken hayata veda etti (bu bilgi 2008 tarihli Varda filmi Les Plages d’Agnès’da yer almaktadır).

Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle

LOLA

12 Kasım Cumartesi 18:00
20 Kasım Pazar 14:00

Yönetmen: Jacques Demy
Oyuncular: Anouk Aimée, Marc Michel, Jacques Harden, Alan Scott, Elina Labourdette, Margo Lion, Annie Duperoux, Catherine Lutz
Fransa , 1960, 85′, siyah-beyaz
Fransızca, İngilizce; Türkçe altyazıyla

Demy’nin ilk uzun metraj filmi, kariyeri boyunca tekrar tekrar ziyaret edeceği tema, motif ve arka planları sunar: Melankolik aşk hikayelerinde tutsak karakterler, arka planda sevgili şehri Nantes ve müzikal öğeler… Filmdeki Lola karakterini Anouk Aimée canlandırır ve bu karakter Demy’nin filmlerindeki simgesel karakterlerden biridir. Bu film aynı zamanda müzisyen Michel Legrand’ın da yönetmen ile ileride de devam edecek işbirliğinin ilk örneğidir.

CHERBOURG ŞEMSİYELERİ / LES PARAPLUIES DE CHERBOURG

12 Kasım Cumartesi 16:00
16 Kasım Çarşamba 19:00

Yönetmen : Jacques Demy
Oyuncular: Catherine Deneuve, Nino Castelnuovo, Anne Vernon, Marc Michel, Ellen Farner
Fransa, 1964, 91′, renkli
Fransızca; Türkçe altyazıyla

Demy’nin tüm kariyerinin en popüler ve unutulmaz filmi, yönetmene Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazandırdığı gibi dünya çapında da ün kazanmasını sağladı. Catherine Deneuve’ün güzelliğinin kuşkusuz etkisi ve Michel Legrand’ın harika melodileriyle birlikte çekilen müzikal, baştan sona dul annesi ile birlikte yaşayan ve Cherbourg’da bir şemsiye dükkanının sahibi 17 yaşındaki Geneviève hakkındadır: Tüm diyalogların şarkılardan oluştuğu muhteşem bir aşk hikayesi.

KOYUN DERİSİ / PEAU D’ÂNE

13 Kasım Pazar 14:00
19 Kasım Cumartesi 14:00

Yönetmen: Jacques Demy
Oyuncular: Catherine Deneuve, Jean Marais, Jacques Perrin, Delphine Seyrig, Micheline Presle, Fernand Ledoux, Henri Crémieux, Sacha Pitoëff, Pierre Repp
Fransa , 1970, 90′, renkli
Fransızca; Türkçe altyazıyla

Demy, en sevdiği çocukluk hikayelerinden biri olan Charles Perrault’nun Donkey Skin’i (Külkedisi) beyaz ekrana taşır. Yönetmenin en sevdiği aktris Catherine Deneuve ve Jean Cocteau filmlerinin daimi yıldızı Jean Marais’nin rol aldığı film, ensest bir hikayenin arka plan oluşturduğu pop fantazisidir. İlginç müzikal dokunuşların yer aldığı filmin açık ve net bir anafikri vardır: «Küçük kızlar asla babalarıyla evlenmezler.

MELEKLER KIYISI / LA BAIE DES ANGES

12 Kasım Cumartesi 14:00
19 Kasım Cumartesi 19:00

Yönetmenr: Jacques Demy
Oyuncular: Jeanne Moreau, Claude Mann, Paul Guers, Henri Nassiet, André Certes, Nicole Chollet
Fransa / France, 1962, 89′, siyah-beyaz
Fransızca; Türkçe altyazıyla

Fransız sahil şeridindeki kumarhanelerde geçen, Demy’ye özgü tipik bir fırtınalı aşk hikayesi. Jeanne Moreau, Demy ile beraber çalıştığı bu tek filminde, yegane tutkusu kumar oynamak olan bir ‘femme fatale’i canlandırır. Moreau’nun baştan çıkaran kadın karakteri, taşra kasabasındaki hayatından sıkılmış genç bir adamın takıntısı haline gelir.

ROCHEFORT’LU GENÇ KIZLAR / LES DEMOISELLES DE ROCHEFORT

19 Kasım Cumartesi 16:00
20 Kasım Pazar 16:00

Yönetmen: Jacques Demy, Agnès Varda
Oyuncular: Catherine Deneuve, Gene Kelly, Jacques Demy, Michel Piccoli, Danielle Darrieux, Michel Legrand, George Chakiris, Jacques Perrin, Bertrand Tavernier, Mag Bodard, Françoise Dorléac, Bernard Evein, Jean-Louis Frot, Jacques Riberolles
Fransa, 1967, 120′, renkli
Fransızca; Türkçe altyazıyla

Les parapluies de Cherbourg (Cherbourg Şemsiyeleri) ile müzikal tarzını kökten değiştiren Demy, klasik Hollywood müzikallerine, tüm renkleri, şarkıları ve dansları Rochefort kasabasına taşıyarak saygı duruşunda bulunmaya karar verir. Kurguda olduğu gibi gerçek hayatta da kız kardeş olan Catherine Deneuve ve Françoise Dorléac’ın güzellik ve yetenek saçtığı bu filmde, Gene Kelly ve George Chakiris misafir oyuncu olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda Michel Legrand’ın canlı ve büyüleyici müziği oyunculara eşlik eder.

NANTESLI JACQUOT / JACQUOT DE NANTES

13 Kasım Pazar 14:00
20 Kasım Pazar 18:00

Yönetmen: Agnès Varda
Oyuncular /: Philippe Maron, Edouard Joubeaud, Laurent Monnier, Brigitte De Villepoix, Daniel Dublet, Clément Delaroche, Rody Averty
Fransa, 1991, 118′, renkli
Fransızca; Türkçe altyazıyla

Demy’nin neredeyse 30 yıllık eşi olan Agnès Varda, Jacques Demy’nin çalışmalarını akla getiren bu nefis filmde sanatçının çocukluğunu ve gençliğini portreler: Alman ordusu işgali, erken yaşta başlayan tiyatro ve sinema sevgisi, filmlere olan tutkusu, amatör olarak çalıştığı ilk birkaç işi… Demy otuzlu yılların sonunda küçük bir çocuktur. Babası bir garaj sahibi; annesi de bir kuafördür. Tüm aile mutlu mesut yaşamakta, şarkılar söylemekten ve sinemaya gitmekten hoşlanmaktadır. Jacquot her türlü şova hayrandır (tiyatro, sinema, kuklalar). İlk amatör filmini çekmek için bir kamera alır..

Not: Pera Film etkinlik takviminden alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir