İznik Gölü (Askania)

İznik Gölü, eski adıyla “Askania”. Marmara bölgesinin en büyük, Türkiye’ nin ise beşinci büyük gölü. Bursa’ daki bu göl adını etrafını çevreleyen ilçeden alıyor. İznik, Bursa’ nın bir ilçesi.

Bu kadar “Vikipedi” bilgisinden sonra, bu güzel ilçeyi anlatayım. Öncelikle itiraf etmeliyim ki, yolumuz planlı düşmedi bu ilçeye. Türkiye’ de görmediğim yer kalmadı diyebilirim. Fakat hiç İznik’ e gitme fikrim olmadı. Çevremden de hiç teklif gelmedi. Şimdi ise nasıl oldu da burayı daha önce görmedim diye hayıflanıyorum.

Kurban Bayramı’ nı (2011 Kasım) fırsat bilip, İstanbul’ a yakın ve daha önce görmediğimiz bir yer araştırırken, Yuvacık Barajı’ nı gördüm. Yuvacık Barajı, İzmit’ e 12 km uzaklıkta çok güzel bir yer. Balıkçılık merakıma da destek verdiği için burayı görmeye karar verdik. Atladık arabamıza düştük yollara. İnternetten yaptığım araştırmalarda gördüğüm kadarıyla Yuvacık Barajı etrafında onlarca turistik mekan vardı. Bu da bize gittiğimizde değişik alternatifler olacağı konusunda rahatlık verdi. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı :) Konaklama yerlerinin hiç biri müsait değildi. Hepsi tam kapasite doluydu. Açıkçası bu duruma biraz şaşırdık. Bizim yeni keşfettiğimizi düşündüğümüz bu yer çoktan dolup taşmıştı bile. Biraz etrafı dolaşıp, bölgeyi tanımaya başlayınca bu duruma hak verdik. Çünkü Yuvacık Barajı etrafı gerçekten doğa olarak bir harika. Bir çok kişiye bu bölge tatil yapmak için uymayabilir. Fakat doğayı seviyor ve doğa sporları ile ilgileniyorsanız, emin olun ki, Yuvacık Barajı harika bir seçenek. Özellikle atv araçlar ile safari, paintball, trekking gibi sporlar yapabileceğiniz, lezzetli alabalıklar yiyebileceğiniz, derenin şırıltısı ile ağaçların gölgesinde kitabınızı okuyabileceğiniz çok dingin, güzel bir yer.

Gelelim asıl konumuza :) Yer bulamadığımızdan dolayı hayal kırıklığına uğramış olsak da, hızlıca yeni bir plan yapmaya başladık. Bu konuda teknoloji bize çok yardımcı oldu. Elimizdeki akıllı telefonlar ve pad’ ler kesinlikle çok işe yarıyor. Özellikle navigasyon yazılımları yüklemenizi tavsiye ederim. Neyse, yakınlardaki yerlere bakarken İznik Gölü’ nü gördük. Daha önce hiç merakımızı çekmeyen bu yeri görelim dedik. İyi ki demişiz :)

İznik yolunda, internetten bilgi toplamaya başladık. Merkezde küçük bir hotel bulduk ve hemen yoldayken rezervasyon yaptırdık. Aydın Hotel, küçük ve biraz bakımsız bir otel. Çok da temiz olduğunu söyleyemeyeceğim. Sadece bir gece konaklayacağımızı düşündüğümüz için kabul ettik. Fakat daha uzun konaklamalar için, sahilde 4 yıldızlı oteller ve çok şirin pansiyonlar var. Onları tercih etmekte fayda var.

İznik Gölü için en ünlü yemek elbette yayın balığı. Gölde yayın, sazan, akbalık ve daha bir çok tür var. Biraz balıkçılığa merakı olanlar bilir. Bunların arasında en nadiri ve değerlisi yayın balığıdır. Bu bölge de yayın balığı ile ünlü. Yayın balığının iki türlü servisi yapılıyor. Filetolar çıkarılarak üzeri unlanıp kızartılıyor veya kuş başı yapılarak şiş yapılıyor. Her iki hali de enfes. Yayın balığı kılçıksız bir ete sahip. Bu nedenle yemesi zahmetsiz ve çok lezzetli. Bölgedeki en iyi yayın balığı servisini yaptığı tavsiye edildiği için, Umut Restaurant ‘ a gittik. Pişman olmadık. Gerçekten muhteşem bir yayın balığı ziyafeti çektik. Kesinlikle tavsiye ederim.

İznik Gölü, tatlı bir suya sahip oldukça büyük bir göl. Etrafında çoğunlukla zeytin ağaçlarından oluşan bahçeler var. Yerli halkın iddiasına göre asıl ünlü zeytin (Gemlik zeytini olarak biliyoruz) bu bölgede yetişiyormuş. Biz de, Umut Restaurant’ ın sahibi Umut tarafından tavsiye edildiği üzere, zeytinlerimizi İznik’ ten, Yalova’ a giden yol üzerinde yaklaşık 1 km sonra solda Koyu Türk Zeytin den aldık. Kesinlikle çok lezzetli :)

İznik merkezi mutlaka gezin. Merkezden sahile yürüyerek indiğinizde (100m civarı) etrafınızda bir çok çay bahçesi, bar, restaurant göreceksiniz. Bir çoğu akşamları canlı müzik yapıyor. Fiyatlar oldukça uygun. Sahil boyunca yürüyüş yapabileceğiniz çok hoş bir yol var. Mutlaka bu yolda (İzmir Kordon gibi) yürüyüş yapın. Balıkçılık merakınız varsa, gölde balık tutun. Tavsiye edebileceğim yer. Merkeze 1km uzaklıkta Gölüncük Köyü kıyısı. Kıyıda, yolun sağında, göl kenarında bir top sahası göreceksiniz. Yanından içeri aracınız ile giriş yaparsanız hemen gölün kıyısına varıyorsunuz. Sağınızda sazlıklar ve önünüzde açık alan. Balık tutmak için çok ideal bir yer :)

Sonuç olarak, İznik ilçesi ve İznik Gölü görülmeye değer, güzel bir yer.  Umarım siz de bu şirin ilçemizi ziyaret eder ve memnun kalırsınız.

İyi eğlenceler :)

 

 

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir