İstanbul’u Hatırlamak

12. İstanbul Bienali etkinlikleri, 26-27 Kasım 2010 tarihlerinde düzenlenecek “İstanbul’u Hatırlamak” başlıklı konferansla başlıyor. Bienal sponsoru Koç Holding, katkısını İstanbul’u Hatırlamak konferansında da sürdürüyor.

İstanbul Bienali’nin tarihine odaklanan “İstanbul’u Hatırlamak” başlıklı konferans, İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Bölümü’nün işbirliğiyle, Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’nde, 26 Kasım Cuma ve 27 Kasım Cumartesi günleri, 09.30 – 18.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. İKSV tarafından düzenlenen 12. İstanbul Bienali’nin halka
açık ilk etkinliği olacak konferansa, İstanbul Bienali’nin geçmiş küratörleri ve sanatçıları sunumlarıyla katılacak.

Konferansa, 12. İstanbul Bienali eş küratörleri Adriano Pedrosa ve Jens Hoffmann’ın yanı sıra geçmiş İstanbul Bienallerinin küratörleri Beral Madra, Vasıf Kortun, René Block, Paolo Colombo, Yuko Hasegawa, Dan Cameron, Hou Hanru ve küratör kolektifi WHW (What, How and for Whom) da katılacak. İki gün sürecek konferansta her oturum sonunda, İstanbul Bienali’ne katılmış ve gelişimine tanıklık etmiş Sarkis, Ayşe Erkmen, Gülsün Karamustafa ve Ali Kazma gibi sanatçılar küratörlerin sunumlarına karşılık düşüncelerini ifade edecek. Sergilerinin özgün karakteriyle İstanbul Bienali, geçtiğimiz yirmi yıl içinde en önemli uluslararası bienaller arasında yerini aldı. Güney’den Kuzey’e, Doğu’dan Batı’ya, yeni isimlerden deneyimlilere ve kolektiflere kadar bugüne dek sergileri yönetmiş olan küratörler, İstanbul Bienali’ne dair deneyimlerini hatırlar ve sergileri üzerine düşüncelerini paylaşırken aynı zamanda bienal sergi formatı üzerine bir tartışma platformu da yaratacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Bölümü’nün işbirliğiyle düzenlenen konferansın tüm konuşma metinleri, bienallerde yer almış enstalasyon görsellerinden bir seçki ile birlikte, 12. İstanbul Bienali’nin açılışının yapılacağı Eylül 2011’de basılacak bir yayında toplanacak.

Katılımın ücretsiz olduğu konferansta İngilizce-Türkçe simültane çeviri yapılacak. Konferans mekânı olan Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’ne, Taksim AKM önünden her 20 dakikada bir kalkan ücretsiz servisler ile ulaşılabilecek. Konferansa katılmak isteyenlerin pazarlama@iksv.org adresine mail atmaları yeterli olacak.

12. İstanbul Bienali, İKSV tarafından 17 Eylül-13 Kasım 2011 tarihleri arasında, Koç Holding sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

Not: Yazı Bienal bülteninden alıntıdır. Ayrıntılı bilgi için: www.iksv.org/bienal

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir