İstanbul Film Festivali’nden Kısa Kısa…

Home

Kapalı bir otoyol kenarında kendi halinde yaşayan bir ailenin yol açılınca neler yaşadığını anlatan film son zamanlarda izlediğim filmler içinde en özgün fikre sahip olanıydı, ama bence biraz fazla boğuldu gitti kendi içinde.

Brúðguminn – Belalı Düğün

Baltasar Kormákur geçen yıl “Bataklık” filmiyle kendinden bayağı söz ettirmişti. Gerçekten de polisiye klişelerinin İzlanda topraklarında ne hale geldiğini izlemek hoştu. Ancak “Belalı Düğün” bana kalırsa pek öyle bir film değil. Benim için filmin en güzel yanı Amiina sürpriziydi. “Hildur başka bir dünyadan gelmiş gibi değil mi” tespitine de katılmamak mümkün değil.

Muukalainen – Ziyaretçi

Ne yazık ki film izleyicisinin -festival izleyicisinin bile – sinemada sessizliğe tahammülü yok. Filmdeki ses eksikliğini, diyalog azlığını kendi sesiyle doldurmaya uğraşıyor seyirci, bu yüzden diyalogsuz denebilecek filmler gerçekten gürültülü ortamlarda izleniyor. Oysa anne ve oğlun sessiz hikayesini anlatan bu Finlandiya filmi, zorlayıcı ama güzel bir seyir deneyimi sunuyordu.

Délits flagrants – Suçüstü

Ustalara Saygı bölümünün bu yılki konuğu Raymond Depardon’un bu belgeseli Fransa’daki göçmenlerin durumunu soru cevap yöntemiyle de olsa gözler önüne sermeyi başarıyor. Suçüstü yakalanan on dört suçlunun savcılık ve polis ifadelerine yer veriliyor belgeselde, belki süresi biraz daha kısa olsa iyi olabilirmiş.

35 Rhums – 35 Tek Rom

Bu film ayrıca incelenmeyi hak ediyor, ama şimdilik kısaca değineyim, baba kız dostluğunu anlatan sade ve dingin bir film bu. Tindersticks’in yaptığı müziklerse filme ayrı bir tat katıyor.

El Niño Pez – Balık Çocuk

XXY’nin yönetmeni Lucía Puenzo’nun yeni filmi olması sebebiyle merak ettiğim bir filmdi bu. Çünkü XXY cinsiyetler, cinsel kimlikler üzerine çok farklı bir bakış açısı sunuyordu. Ama bu film beni hayal kırıklığına uğrattı. Mistik soslu bu aşk hikayesini sevemedim hiç.

Summer

Robert Carlyle’nin varlığı ve öğrenme güçlüğü olan karakteri nedeniyle ayrı bir ilgiyi hak ediyor film. Küçük ve sıcak diyebileceğimiz filmlerden biri “Yaz”.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir