İstanbul Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından AKBANK sponsorluğunda düzenlenen 30. İstanbul Film Festivali’nin ödülleri 16 Nisan Cumartesi gecesi Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki Kapanış Galası ve Ödül Töreni’nde sahiplerini buldu.

ULUSLARARASI YARIŞMA ALTIN LALE ÖDÜLÜ

Yönetmen ve senarist Claire Denis başkanlığında oyuncu Anna Bonaiuto, Toronto Film Festivali yöneticisi ve yönetim kurulu başkanı Piers Handling, yazar Perihan Mağden, yapımcı Jim Stark, yönetmen Jacob Tierney ve İstanbul Film Festivali kurucularından, festivalin eski direktörü Hülya Uçansu’dan oluşan 30. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma jürisi:

• Altın Lale Ödülü’nü Şakir Eczacıbaşı anısına Ahmad Abdalla’nın yönettiği MICROPHONE / MİKROFON (Mısır) adlı filme;

• Jüri Özel Ödülü’nü, Seyfi Teoman’ın BİZİM BÜYÜK ÇARESİZLİĞİMİZ (Türkiye-Almanya-Hollanda) ve Federico Veiroj’un LA VIDA ÚTIL / FAYDALI HAYAT (Uruguay-İspanya) adlı filmleri arasında paylaştırmaya karar vermiştir.

Eczacıbaşı Topluluğu Altın Lale’yi kazanan filmin yönetmenine 10.000 Avro, bu filmin Türkiye dağıtımcısına 10.000 Avro, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmlerin yönetmenlerine toplam 5.000 Avro para ödülü verecektir.

ULUSAL ALTIN LALE YARIŞMASI

Yönetmen Reha Erdem başkanlığında oyuncu Tülin Özen, yazar ve sinema yazarı Fatih Özgüven, Karlovy Vary Film Festivali sanatsal direktörü Karel Och, sinema yazarı Jay Weissberg’den oluşan 30. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma jürisi:

• Ulusal Yarışma Altın Lale En İyi Film ödülünü “tüm sinemasal ögeleri sanatsal bir bütünlük yaratmakta kullanabildiği” için Tayfun Pirselimoğlu’nun yönettiği SAÇ filmine;

• En İyi Yönetmen ödülünü Saç filmiyle TAYFUN PİRSELİMOĞLU’na vermiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Altın Lale’yi kazanan filme 150.000 TL, En İyi Yönetmene 50.000 TL para ödülü verecektir.

• Jüri Özel Ödülü “’konusuna cesaretle ve mizah duygusuyla yaklaştığı için” Sedat Yılmaz’ın yönettiği PRESS filmine verilmiştir. Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Yılmaz’a 30.000 TL değerinde para ödülü verilecektir.

• En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Saç filmindeki rolüyle NAZAN KESAL’a,

• En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Görünmeyen filmindeki rolüyle AHMET MEKİN’e verilmiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, En İyi Kadın ve En İyi Erkek ödülünü kazananlara 10.000’er TL para ödülü verecektir.

• En İyi Senaryo Ödülü, Zefir filmiyle BELMA BAŞ’a,

• En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü, Bizim Büyük Çaresizliğimiz filmiyle BIRGIT GUDJONSDOTTIR’e,

• En İyi Müzik Ödülü, Atlıkarınca filmiyle AHMET KENAN BİLGİÇ’e,

AVRUPA KONSEYİ SİNEMA ÖDÜLÜ, “FACE”

FACE Ödülü (Avrupa Konseyi Sinema Ödülü) festivalin İnsan Hakları ve Sinema bölümünde yer alan bir filme verilmektedir. 2010 yılında Ajami adlı filmiyle FACE Ödülü’nü kazanan yönetmen Scandar Copti, eski Eurimages Türkiye temsilcisi, Avrupa Komisyonu EUREKA Örgütü eski başkan yardımcısı Faruk Günaltay, Avrupa Film Fonu Eurimages yürütücü direktörü Roberto Olla ve Avrupa Konseyi Hukuki İşler ve İnsan Hakları Genel Müdürlüğü İşbirliği Direktörü Marja Ruotanen’den oluşan jüri, bronz bir heykel ile 10.000 Avro’dan oluşan FACE Ödülü’nü:

• “Bosna Savaşı sırasında tecavüze uğrayan bir kadının çektiklerini kimseyi incitmeden, nazikçe ve büyük bir hassasiyetle aktardığı ve trajedinin en derinleştiği anlarda umuda bir pencere açarak insanlığın geleceğinin kadınlarda yattığını bize hatırlattığı” için Juanita Wilson’ın yönettiği AS IF I’M NOT THERE / YOKMUŞUM GİBİ (İrlanda-Makedonya-İsveç) adlı filme vermiştir.

• Jüri, “insan haklarının, demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün temelini oluşturan ifade özgürlüğü ve bilgi edinme özgürlüğünü savunduğu için” Sedat Yılmaz’ın yönettiği PRESS (Türkiye) adlı filme Jüri Özel Ödülü vermeye karar vermiştir.

FIPRESCI ULUSLARARASI SİNEMA ELEŞTİRMENLERİ FEDERASYONU ÖDÜLLERİ

Philip Cheah başkanlığında Murat Erşahin, Nil Kural, Frederic Ponsard, Alissa Simon ve Suncica Unevska’dan oluşan 30. İstanbul Film Festivali FIPRESCI Jürisi:

• Uluslararası Yarışma’da FIPRESCI Ödülü’nü “Haruki Murakami’nin romanını üç ana karakterin iç dünyalarına ihanet etmeden uyarlayarak hem estetik hem de duygulara dayanan sinemasal bir boyut kattığı için” Tran Anh Hung’un yönettiği NORUWEI NO MORI / NORWEGIAN WOOD / İMKÂNSIZIN ŞARKISI (Japonya) adlı filme;

• Ulusal Yarışma’da FIPRESCI Ödülü’nü Onat Kutlar anısına “Türkiye’de basın özgürlüğü çok önemli bir konuyken bize gerçeğin kurşun geçirmez olduğunu içten bir yolla gösterdiği için” Sedat Yılmaz’ın yönettiği PRESS (Türkiye) filmine vermiştir.

Efes, önceki yıllarda olduğu gibi, Onat Kutlar anısına verilen FIPRESCI Ödülü’nü kazanan filmin yönetmeni Sedat Yılmaz’a bir sonraki filminin yapımında kullanmak üzere 30.000 ABD Doları para ödülü verecektir.

RADİKAL HALK ÖDÜLÜ

Radikal Gazetesi’nin sponsorluğunda verilen ve festival izleyicilerinin oylarıyla belirlenen Radikal Halk Ödülleri:

• Uluslararası Yarışma’da Seyfi Teoman’ın yönettiği BİZİM BÜYÜK ÇARESİZLİĞİMİZ filmine;

• Ulusal Yarışma’da İlksen Başarır’ın yönettiği ATLIKARINCA’ya verilmiştir.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir