İşsizler Cennete Gider

İlk defa tiyatro ile ilgili bir şeyler karalayacak olmamın ve Burak Kartal’ın bıçaklama tehdidinin gerginliği ile başladığım bu yazı umarım son noktasında sizde bir hayal kırıklığı yaratmaz. En sevdiğim yazar ve tiyatroculardan biri olan Ferhan Şensoy’un bu sezondaki yeni oyunu İşsizler Cennete Gider.

Ferhan Şensoy özellikle Kalemimin Sapını Gülle Donattım ve Kazancı Yokuşu kitaplarıyla üslubunu ve anlatış tarzını en beğendiğim yazarların başında geliyor. Kalemindeki bu güç ve üslup Ferhan Şensoy oyunlarının genellikle kelimelerin inceliklerine dayalı, “dil” odaklı olmasını sağlıyor. İşsizler Cennete Gider’de yüksek lisans yapmış bir çiftin işsizlikle mücadelesine konuk oluyoruz. Belki biraz abartılmış örneklerle işverenlerin ve sosyal çevrenin yüksek eğitimli insanları nasıl da  “ne iş olsa yaparım” insanına dönüştürdüğüne şahit oluyoruz.

Oyunun yazıya ve dile bu kadar önem veren bir ustanın elinden çıkması sebebiyle tabi ki mizahında ve laf ebeliklerinde müthiş bir özen var. Özellikle Ali Çatalbaş ve Ferhan Şensoy’un birlikte oynadığı sahnelerde eğlence ve siyasi dokundurmalar katlanarak artıyor. Öte yandan oyunun iki kadın oyuncusu Elif Durdu ve Serap Günaydın’ın sahneleri ise sıkıcıydı diyebilirim. Yine de sadece ikilinin sahnelerindeki bu sıkıntının genel performanslarının kötü olduğu anlamına gelmediğini de belirtmek isterim. Üst düzey olmasa da iyi birer oyunculuk izledim o akşam ikisinden de.

Oyun hakkında beğenmediğim şey ise hikayedeki kopukluklar ve güçsüz finali oldu. Uzun ve güzel bir giriş, gelişme ve gelişmeden ibaret oyunun nedense aceleye getirildiği kanısına kapıldım.  Her şeye rağmen Ali Çatalbaş’ın artık alışılmış mükemmel oyunculuğu – bu oyunda da resmen bambaşka dört insandı – ve Ferhan Şensoy’un eleştirel mizahı için bile gidilmeye değer bu oyunu beğendiğimi söyleyebilirim.

Author: Anıl Okay

Share This Post On

3 Comments

  1. böyle güncel durumları konu alan oyunları hep çok sevmişimdir.
    hangi salonda oynuyor acaba?

  2. Elif Durdu’yu diğer oyunlarda da izledim, o kakalak ses tonu hep aynı şekilde beynimi deliyor. Oyunun “zayıf final kısmı”na da kayılıyorum.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir