İspanyol Sineması’nda Fantastik ve Korku

5 – 14 Kasım 2010

Istanbul Cervantes Enstitüsü işbirliğiyle Pera Müzesi’nde

Geçtiğimiz yüzyılda İspanya’da çekilmiş fantastik filmler ile korku filmlerinin yer aldığı bu küçük seçki, yirmili yılların janr klasiği Altıncı His gibi temel bir yapıttan başlayıp, aralarında rahatsız edici uzun metrajlı bir animasyon olan Derinliklerden’in de bulunduğu daha yakın tarihli kısa ve uzun metrajlı filmlere uzanarak, sürprizler ve tuhaflıklarla dolu bir yolculuk sunuyor.

Programda yer alan filmler;

Altıncı His

Yönetmen: Nemesio Sobrevila

İspanya1929, 57′, siyah-beyaz

Oyuncular: Bretaño, Enrique Durán, Ricardo Baroja, María Anaya, Antonia Fernández Ardavín, Eusebio Fernández Ardavín, Gertrudis Pajares “Gher Paj”, Francisco Martí, Felipe Pérez

Kamera, altıncı his görevi görüyor. İflah olmaz bir iyimser olan Carlos, dik kafalı ve karamsar arkadaşı Leon’a öğretmen Kamus’u ziyaret etmesini önerir. Adam Leon’a yeni icadı olan Altıncı His’i gösterir; bir film projeksiyon makinesinden başka bir şey değildir bu. Gösterilen film (avangard sinema parodisi) ilginç bir hikâyeyi gözler önüne serer.

Yasak Bölge

Yönetmen: Rodrigo Plá

İspanya, 2007, 96′

Oyuncular: Maribel Verdú, Daniel Giménez Cacho, Carlos Bardem, Daniel Tovar, Alan Chávez, Mario Zaragoza, Marina de Tavira

Alejandro kapalı, kendine yeterli ve özel güvenlikle korunan bir bölgede yaşayan bir gençtir. Gerek ailesi gerekse diğer sakinler, artan suç oranı, şiddet ve kanunsuzluk korkusundan dolayı, kurtarılmış bir huzur bölgesi olarak gördükleri bu yeri son sığınıkları olarak seçmiştir. Bu küçük dünyayı tehlikeye sokan bir dizi olayın ardından, bölge sakinlerinin çoğu adaleti kendi elleriyle sağlamaya karar verirler.

Ölüm Çığlığı

Yönetmen: Paco Plaza y Jaume Balagueró

İspanya,2007, 75′

Oyuncular: Manuela Velasco, Ferrán Terraza, Jorge Yamam, Carlos Lasarte, Pablo Rosso, David Vert, Vicente Gil, Martha Carbonell

Bir kadın muhabir ve kameramanı, mesleği ve risklerini anlatmak üzere bir itfaiye istasyonunda röportaj yapmaktadır. İtfaiyecilere eşlik ettikleri bir akşam, rutin bir kurtarma müdahalesi gibi başlayan gece tam bir kâbusa dönüşecektir. Binanın içinde kapalı kalanlar, bilinmez ve öldürücü bir dehşetle karşı karşıya kalırlar. Sinsi ve kötücül bir şey engellenemez bir şekilde yayılmaktadır. Önemli olan tek şey saklanmak, hayatta kalmak, umutsuzca kaçmaya çalışmaktır.

Derinliklerden

Yönetmen: Miguelanxo Prado

İspanya, 2006, 71′

Bir zamanlar denizin ortasında bir ev, evde de melankolik bir şekilde çello çalıp bekleyen bir kadın vardı. Ressam sevgilisi, denizci olmak ve resimlerini yaptığı rengarenk balıklar, deniz anaları ve deniz yıldızları arasında dolaşmak istemektedir. Hayranlığı onu, açık denizlerin nefes kesici güzelliklerini ve gizemlerini keşfetmesini sağlayacak bir yolculuğa sürükler. Bu animasyon filmi; denizin derinliklerine bir yolculuk, resimlerden bir rüya ve bir aşk hikâyesidir.

Kısa Filmler

Brasil

Francisco Javier Gutiérrez, 2001, 18′

Fabrika işçisi Otto karısının kendisini aldattığını fark eder. Ayrılmalarından bir gün önce çarpık bir intikamı başlatacaktır.

Eller

Lino Varela, 2001, 16′

Lino Varela’nın kuşkusuz en yenilikçi ve deneysel çalışması olan bu kısa filmin ilk yarısında son derece güçlü bir güzellik var, ikinci yarıda ise radikal bir değişiklik oluyor. İnsan zihninin dehlizlerine giriyor ve başta gördüğümüz yaratıcı ve duyarlı ellerin askerlerce aşağılanıp ayaklar altına alındığı bir işkence odasının tavizsiz bir tasviriyle karşılaşıyoruz.

Rahatsız

Santiago Segura, 1993, 12′

Rahatsız, kafayı cinselliğe takmış olduğu için gördüğü her şeyi cinsel bir hareket veya organ olarak algılayan asosyal ve psikopat bir ucubenin hikâyesi. Bir gece patlıyor ve seksi bir kadını öldürüyor; ardından bir takım psikiyatristler, onun bu saplantısına çare bulmak için girişimlerde bulunuyorlar.

Cadı Treni

Koldo Serra, 2003, 19′

Bir adam, aşırı dehşet koşullarında insan davranışını inceleyen bir araştırmaya denek olarak başvurur. Deneye dayanabilirse yüklü miktarda para kazanacaktır; aksi takdirde sonuçlara katlanmak durumunda kalacaktır.

Gösterimi programıyla ilgili ayrıntılı bilgi

Not; Yazı Pera Film Aylık Programı’ndan alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir