İnsanlarım – 1 Perdelik Dram

İnsanlarım – 1 Perdelik Dram
Dostlar Tiyatrosu

Yazan: Nazım Hikmet
Yöneten: Genco Erkal
Oynayan : Genco Erkal

Genco Erkal’ ın uyarladığı, yönettiği ve oynadığı bir Nazım Hikmet oyunu. Nazım Hikmet’ i veya Genco Erkal’ ı anlatmama tanımlamama sanırım gerek yok. Dünyaca ünlü şair ve oyun yazarımız Nazım Hikmet’ in kaleminden çıkan bir eseri, Türk sanatının yapı taşlarından Genco Erkal uyarlarsa, yönetirse ve dahası ustalığı ile oynarsa eserin nasıl olacağını siz düşünün. Abartılı yorumlar yazmayı sevmem, fakat bu yiğide hakkını vermek gerekiyor. Abartılacak kadar iyi bir eser yaratılmış.

“İnsanlarım” 15 yıldır 300 den fazla kez, Türkiye’ nin 120 merkezinde ve dünyanın birçok ülkesinde sahnelendi. Bir çok ödül aldı ve bir çok makaleye konu oldu.

Oyun, 20.yüzyılın ilk yarısında yaşamış olan dünya’ nın en büyük şairleri arasında yer alan Nazım Hikmet’ in Bursa Cezaevi’ nde geçirdiği yıllarını konu alıyor. Dekor ahşap bir kaç ranza ve tabureden oluşuyor ve cezaevinin köhneliğini sefaletini oldukça güzel ifade ediyor. Fazla yoruma gerek yok. Sahnede Genco Erkal beliriyor ve ziyafet başlıyor.

“Ve insanlar, ah benim insanlarım, yalanla besliyorlar sizi halbuki açsınız, etle, ekmekle beslenmeye muhtaçsınız. Ve beyaz bir sofrada bir kere bile yemek yemeden doyasıya, göçüp gidersiniz bu her dalı yemiş dolu dünyadan.”

Mutlaka izlemelisiniz.
İyi Seyirler.

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir