İnsan Hakları Belgesel Haftası

14-17 ARALIK: “HANGİ İNSAN HAKLARI?”

DOCUMENTARIST, yıl içine yaydığı etkinlikler dizisine yeni bir sayfa ekliyor: İnsan Hakları Belgesel Haftası. Hem ülkemizden hem de dünyanın pek çok köşesinden bu alanda çarpıcı deneyimler aktaran filmlerle insan hakları konusunu gündeme taşımayı amaçlayan “Hangi İnsan Hakları?” başlıklı etkinlik, 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası dolayısıyla 14-17 Aralık 2009 tarihlerinde, Dutch Chapel ve Tütün Deposu’nda gerçekleşecek. Festivallerde epey ses getirmiş filmlerin Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacağı etkinliğin ana teması ise “cezaevleri” olarak belirlendi. Hafta boyunca gösterilecek önemli filmler arasında, 28 yıldır cezaevinde yatan ve halen ölüm cezasının infazını bekleyen gazeteci Mumia Abu-Jamal’i konu alan “Ömrüm Hapiste Geçti?”, gençlik yıllarının çoğunu içeride geçiren bir karakterin hikayesini anlatan ve çekimleri 20 yıl kadar süren “René”, Türkiye’den “5 Nolu Cezaevi”, “Ziyaretçiler” ve “İbret Olsun Diye” yer alıyor. “Hesaplaşma”, soykırım suçlarını kovuşturmakla görevli bir yargıcın mücadelesini, “Mavi Bereliler: Barış ve Utanç” BM askerlerinin işlediği yüzkızartıcı suçları, “Camdan Ev” İran’da bir kadın sığınma evini anlatıyor.
Programda ayrıca Filistin üzerine üç film gösterilecek. ‘Viva Palestina’ konvoyuyla ilgili “Üç Amca Gazze Yolunda” adlı belgesel, Gazze’ye doğru yaptığı ikinci yolculuğunda İstanbul’dan geçecek olan bu uzun konvoyun, tam da kente uğrayacağı tarihe denk düşecek ve gösterim yönetmen ile konvoy temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşecek. “Hangi İnsan Hakları?” kapsamında Türkiye’de cezaevlerindeki yaşam koşullarını konu alan “Cezaevi: Ezaevi” başlıklı bir de panel düzenlenecek.
Hepinizi, 14-17 Aralık tarihlerinde insan hakları konusunda bizi duyarlılığa davet eden bu filmlerle buluşmaya bekliyoruz! Detaylı program ve bilgi için www.documentarist.org/insan

Not: Yazı Documentarist Aralık bülteninden alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir