I’m Here

Spike Jonze’un 2010 yapımı 30 dakikalık olağanüstü kısa filmi. Burada ikinci kez kısa film paylaşıyorum, ikisi de “farklı olmak” üzerine oldu.

Herkesten farklıysanız, sizi kısıtlayan yasaklarla çevriliyseniz, toplum tarafından hor görülüyorsanız; size benzeyenler farklılıklarının kötü sonuçlarını kabullenmişlerse ve kendinize benzeyenler arasında bile konuşabileceğiniz kimse yoksa. Peki biriyle karşılaşırsanız bir gün, farklı olsa da gülümseyen, isyan eden, size benzeyen, ama benzemeyen biriyle. Ya aşk, o farklılıkları unutturur mu? Yoksa farklı insanların aşkı da mı farklı olmalıdır? Her zaman -bir konserde bile- başka bir açı bulup ordan mı bakmalıdırlar hayata? Fedakarlıkları bile farklı ve çok büyük mü olmalıdır? Ve bu hep acı verici midir?

Spike Jonze’un oyuncaklı dünyasından nasibini almış bu film harika bir aşk filmi, kısa süresine rağmen “Eternal Sunshine of the Spotless Mind” ya da “Ssaibogeujiman gwaenchanha” (Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil) etkisi bırakabiliyor, ama bir an bile gülümsemek mümkün değil filmde. Hatta ağlamadan izlemeyi başaran varsa söylesin.

 

I’m Here de Spike Jonze from cuando los grandes eran cortos2 on Vimeo.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

2 Comments

  1. harika bir kısa film gerçekten. kendi sitesinde daha bir havaya girip içlene içlene izlenebiliyor. keyif açısından şey edeyim dedim: http://www.imheremovie.com/#

  2. Nedense kendi sitesine bakmak aklıma gelmemişti hiç, teşekkür ederim bilgi için :)

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir