Illégal

Geçtiğimiz Randevu İstanbul’da gösterilen Olivier Masset-Depasse’ın ikinci uzun metrajlı filmi Illégal, gerçekçi bir göçmen hikâyesi. Tania, Belçika’da oğlu Ivan ile birlikte yasadışı yaşayan bir göçmendir. Sürekli korkuyla yaşar, her an yakalanabileceği düşüncesiyle huzursuzdur. Oğluna Fransızca öğretmekte, en azından onun hayatını kurtarmaya uğraşmaktadır. Bir gün, üstelik tam da oğlunun doğum gününde, Tania’nın korktuğu şey gerçekleşir ve yakalanır. Kimliğini gizler, nereli olduğunu söylemez, parmak izi alınamasın diye daha önce bütün parmaklarını yakmıştır. Ya kim olduğunu söyleyip sınır dışı edilecek ya da sessiz kalıp bir süre merkezde yaşayacaktır.

Filmin büyük bir kısmı Tania’nın kaldığı göçmen merkezinde geçiyor. Buranın koşulları ve buradaki insanların çaresizlikleri oldukça gerçekçi çiziliyor. Göçmenler sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor, düzgün beslenmiyor, insanlık dışı koşullarda yaşamaya mahkûm ediliyorlar. Film, ülkelerindeki antidemoktarik uygulamalardan, yoksulluktan kaçıp yeni bir hayat umudu taşıyan bu insanların öykülerini başarılı bir şekilde anlatırken göçmenliği, göçmen politikalarını da sorguluyor.

Oğlunun hayatını kurtarmak için kendini feda eden Tania, ülkesine dönmemek için her sınır dışı girişiminde direnen, bu nedenle yediği dayaktan ayakta duramayacak hale gelen Aïssa, kızı ile birlikte sessizce acı çeken Maria… Hepsi de tek başlarına hayatla mücadele etmek zorunda kalan kadınlar. Ülkelerinde durumları daha da kötü olduğundan dönemiyorlar, acılar arasında bir seçime zorlanmış gibiler. Onlar da içinde biraz umut barındıran uzaklardaki acıyı tercih ediyorlar. Artık bu ne kadar tercihse.

Dünyanın pek çok yerinde hayata tırnaklarını geçirerek tutunmak zorunda kalan bütün kadınların “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlu olsun.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir