I Heart Huckabees


2004 yapımı David O. Russell filmi.

Albert Markovski (Jason Schwartzman) hayatındaki basit bir tesadüfü çözmeleri için yine bir tesadüf neticesinde kartlarına ulaştığı dedektif ikilisi Vivian (Lily tomlin) ve Bernard (Dustin Hoffman) ile anlaşır, ne olursa da bundan sonra olur zaten. Bir çeşit kişisel dedektif olan bu ikili Albert’in hayattaki amacını ve durduğu yeri anlamasını sağlamaya çalışırlar. 24 saat boyunca karakterimizi gayet absürd şekillerde sürekli takip ederler ve çıldırtana kadar hayatına müdahale ederler. Bu sırada olaya Albert’in hayatını mahveden Brad Stand (Jude Law) dahil olur, dedektiflerimiz onun hayatına da dalarlar.

Konu hakkında daha fazla bir şey yazamayacağım çünkü temelde hiçbir şey filmin konusu değil, ne anlattığını ya da neler söylediğini anlamanız için izlemeniz gerekiyor, tek söyleyebileceğim oldukça geveze bir film ama diyalogları zekice yazılmış ve keyif veriyor.

Genel olarak I Heart Huckabees izlediğim en ilginç filmlerden birisi diyebilirim. Felsefenin temel noktalarını karakterler ve olay üzerinden gayet düz bir şekilde geçen ve bazı yerlerde ciddi anlamda insana kahkahalar attıran güzel bir yapım. Oyuncular da gayet iyi seçilmişler, özellikle Tommy Corn karakterini canlandıran Mark Wahlberg tam anlamıyla destan yazmış, eşinin evden ayrıldığı sahnede sorduğu sorular, soru sormaya devam etme şekli ve bunları yaparken gerçekten kafasının karışık olduğunu anlatan duruşu ile kusursuza yaklaşmış ki filmin bence en muhteşem sahnesini yaratmış. Hikâyeye giren Caterine Vauban (Isabelle Huppert) önceleri filmi biraz dağıtmış gibi dursa da genel yapıya katkısı sonda anlaşılıyor, o da güzel olmuş.

İçerisinde hiçbir şeyi tam olarak barındırmayan ve belli ki bir şey anlatma derdi de olmayan ancak keyifli bir film bu, zamanı güzel geçirmenizi sağlar ayrıca Jude Law’ın uyuz bir karakteri oynaması bile filmi izlemek için yeterli! Kısaca güzel bir karmaşa, bol kahkahalısından.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

1 Comment

  1. “How am i not myself!”

    Saçma gibi görünen harika şeylere bayılırım. Bu da çok sevdiğim bi filmdir, sağol hatırlattığın çün. :)

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir