How to Train Your Dragon

Kahramanımız Berk adındaki sahil köyüne yerleşmiş olan Vikinglerin kralının sıska oğlu, Hiccup’tur. Bu köyün diğer köylerden farkı; yaşayanlarının, akşamları ejderha saldırısına uğrayıp, hayvan ve erzaklarını kaybetmeleridir. Yine bir akşam ejderha saldırısı sırasında Hiccup, yalnışlıkla Night Fury’i yaralar, ama kimse ona inanmaz. Hiccup onu ormanda arar ve bulur, fakat yaralı olduğu için uçamadığını görür. Kuyruğuna bir ek yaparak onun uçmasını sağlamak için uğraşır ve bu sırada hem Night Fury ile yakınlaşır hem de ejderhalar hakkında kimsenin bilmediği gizli bilgiler edinir. Bu edindiği bilgiler nedeniyle ejderha öldürmeye hak kazanır. Ama Hiccup bunu yapmaz, bu nedenle de başta babası olmak üzere Vikingler tarafından dışlanır. Ancak daha sonra bu dostluk tüm köyün yaşantısını değiştirecektir.

Dreamworks’ten henüz başından, sonunun nasıl geleceği belli olan bir film bu. Fakat aradaki gelişme kısımlarını Dean DeBlois ve Chris Sanders gerçekten çok iyi işlemişler. Genelde film boyunca bir E.T. benzeşimi gözümüze çarpıyor. Hatta afişinden de bu rahatlıkla anlaşılıyor. Senaryo, Hiccup, babası Stoick, hocası Gobber, arkadaşları ve hatta ejderhaların bile karakterlerini vermekte çok başarılı. Bazı yerlerinde çocuk filmi olduğuna inanmakta zorlanıyoruz. (Özellikle boğa güreşini andıran arena sahnelerinde.) Seyrederken tempo hep yüksek, duygusal sahneler bile gayet hızlı.  Film üç boyutlu olarak vizyona girdi, diğer birçok animasyon film gibi. Bana iki boyut yetti. Ama uçuş sahnelerini özellikle üç boyut için çekmeye uğraştıkları belli oluyor.

2010 Oscar en iyi animasyon film adayları arasında da bulunan bu film, Toy Story 3′ten çok daha iyi. Ama akademi büyük bir ihtimalle Toy Story 3′e verecek ödülü. Her ne kadar bu animasyon iyi de olsa benim Oscar ödülünü almasını istediğim film L’illusionniste (The Illusionist). Ama içinde diyalog olmayan bir filme sanırım akademi asla ödül vermez.

Author: Orhan Sümer

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir