Hong Kong Sinemasına Panoramik Bir Bakış

İstanbul Modern Sinema, Hong Kong Ekonomi ve Ticaret Dairesi işbirliğiyle, Hong Kong’un yükselen sinemasından yedi filmlik bir seçki sunuyor. 10 – 20 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Hong Kong Film Panorama adlı seçkide öne çıkan filmler arasında 2010 Berlin Film Festivali’nin Generation kategorisinde Kristal Ayı ödülü alan ve 2010 yılında Çin’in en iyi 10 filmi arasına giren Gökkuşağından Yankılar (Sui Yuet San Tau), kung-fu filmlerine Tarantino usulü bir saygı duruşu niteliği taşıyan ve Hong Kong Film Ödülleri’nde en iyi film seçilen Efeler (Da Lui Toi) ve Hong Kong edebiyatında önemli bir yer tutan Liu Yichang’ın 1963 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan Akşamcı (Jiu Tu) yer alıyor. Seçkinin diğer filmleri ise sinema tarihine göndermelerle dolu İnsanlık Komedisi (Yan Gaan Hei Kat), günümüz Hong Kong’unun kent yaşamını yansıtan romantik komedi Kesişen Yollar (Yut Mun Hinneisi), erkek egemen düzene karşı bir duruş sergileyen Aşk Hakkında Her Şey (Duk Haan Chau Faan) ve modern ilişkilerle sorunlarını konu alan, özellikle genç izleyicilerin ilgisini çeken Ayrılık Kulübü (Fun Sau Suet Oi Nei).

Film gösterimleri müze ziyaretçilerine ve üyelere ücretsizdir. İstanbul Modern Sinema girişi ise 8 TL’dir.

Gökkuşağından Yankılar (Sui Yuet San Tau – Echoes Of The Rainbow)

Alex Law, 2010, 117´

1960’ların Hong Kong’unda geçen ve yönetmenin çocukluk anılarından yola çıkarak yazdığı film, bir işçi ailesinin öyküsünü anlatır. Film, atletik ve okulunda popüler olan, ailenin en büyük oğlunun lösemiye yakalanmasıyla gelişen olayları konu alırken Hong Kong’un sosyo-ekonomik değişimini sınıf ayrımından tayfunlara, yolsuzluktan çaresiz hastalıklara dek farklı öğelerle aktarır. Etkileyici sanat yönetimi, set ve kostüm tasarımı, fakir ama mutlu ve gururlu karakterleri, nostaljik atmosferiyle izleyicinin içini ısıtan bu melodram, 2010 Berlin Film Festivali’nin Generation kategorisinde Kristal Ayı aldı ve 2010 Hong Kong Film Ödülleri’ne damgasını vurdu.

 

İnsanlık Komedisi (Yan Gaan Hei Kat – La Comedie Humaine)
Hing-Ka Chan ve Janet Chun, 2010, 100´
Postmodern bir “iki kafadar” filmi. Başroldeki tetikçi Spring’in yolu, ortağı Setting Sun ile iletişimini kaybettiği sırada, kız arkadaşından yeni ayrılmış, başarısız bir senarist olan Soya ile kesişir. Çeşitli rastlantılar sonucu bir araya gelen karakterler üzerinden gelişen bu komedi-aksiyon filminin arka planında, karakterlerinin sinefil olmasından dolayı Audrey Hepburn ve “Jules ve Jim” gibi sinema tarihinin klasik imgeleri vardır. Spring’in repliği, sinema tarihine göndermelerle dolu bu eğlenceli filmi iyi bir şekilde ifade eder: “Bir ahmağı öldürmek kolay, ama bir film düşkününü öldürmek çok zordur.”

Efeler (Da Lui Toi – Gallants)

Clement Sze-Kit Chen ve Chi-kin Kwok, 2010, 98´
2011 Hong Kong Film Ödülleri’nde “En İyi Film”, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ve “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödüllerini kazanan film, dövüş sanatını konu alan, enerjisi yüksek bir komedi. Tapu işleri için uzak bir köye giden emlakçı Cheung, Mang’in işlettiği, eskiden Law’ın Kung-Fu okulu olan çay evine gelir. Law, çay evinin üst katında, otuz yıldır komada yatmaktadır. Mekanın sahibi Pong’un çay evini müteahhite vermeye çalışmasıyla Law komadan uyanır. Ancak ne hafızası ne de aklı yerindedir; işler iyice karışacaktır. Efeler, karate filmlerine Tarantino usulü bir saygı duruşu niteliğinde.

Kesişen Yollar (Yut Mun Hinneisi)

Ivy Ho, 2010, 105´

Loi ve Oi-li aynı caddede çalışan iki tezgahtardır. Loi gösterişli annesiyle yaşayan 40’lı yaşlarında bir adam, Oi-li ise inatçı, güzel ve kendi halinde bir kızdır. Aralarında, iyi niyetli akrabalar aracılığıyla, görücü usulü bir buluşma ayarlanır. Aslında ikisinin de aklında başka biri vardır ve bu buluşmadan kaçmak için ellerinden geleni yaparlar, ancak bir çok ortak noktaları olduğunu sonradan fark ederler. Günümüz Hong Kong’unun kent yaşamını yansıtan romantik bir komedi.

 

Aşk Hakkında Her Şey (Duk Haan Chau Faan – All About Love)

Ann Hui, 2010, 105´

Hong Kong’un önde gelen yönetmeni Ann Hui’den, feminist bir kent hayatı filmi. Anita ve Macy ilişkilerini bitirmiş iki eski sevgilidir, ancak arkadaşlarının hamilelikleri vesilesiyle sık sık karşılaşmaya başlarlar. Halen birbirlerini seven bu biseksüel çift ayrı ayrı hamile olduklarını fark eder. Aşk Hakkında Her Şey, bekar anneleri ve lezbiyen ilişkileri ele alıyor. Erkek egemen düzene karşı duruşu, sempatik oyunculukları ve iyi işlenmiş mizahıyla neşeli bir romantik komedi.

 

Ayrılık Kulübü (Fun Sau Suet Oi Nei – Break Up Club)

Chun-Chun Wong, 2010, 104´

Gençlik filmleriyle tanınan yönetmen Chun-Chun Wong’dan ilişkiler üzerine bir film. Bir web sitesi, kullanıcılarına biten ilişkilerini ve ayrıldıkları sevgililerini geri kazanma şansı sunar. Ancak bunun için kullanıcıların önce başka mutlu bir çiftin ilişkisini bozması gerekir. Modern ilişkiler ve sorunları üzerine, el kamerasıyla kişisel bir belgesel tarzında çekilmiş bu film özellikle genç izleyicilerin ilgisini çekiyor.

 

Akşamcı (Jiu Tu – The Drunkard)

Freddie Wong, 2010, 106´

Sinema tarzıyla Avrupa arthouse filmlerine yakın duran Akşamcı, Liu Yichang’ın Çin edebiyatında önemli bir yer tutan, 1963 tarihli aynı adlı romanından yapılan bir uyarlama. Uzun süre filme aktarılamayacağı iddia edilen roman, Wong Kar-Wai’nin 2046 filminin de esin kaynağı. Film, geçmişindeki acımasız savaş yıllarının hatıralarıyla baş etmek için kendini alkole veren yazar Lau’nun hikayesini anlatıyor. Entelektüel bir yazar olmasına karşın para kazanmak için erotik hikayeler yazmak zorunda kalan Lau’nun etrafındaki kadınlarla yaşadığı ilişkilere film boyunca odaklanılıyor. 1960’ların renkli Hong Kong’unda geçen filmin yönetmeni Wong, Hong Kong Film Ödülleri’nde “En İyi Yönetmen” ödülüne aday gösterildi.

Gösterim programı için tıklayınız.

Not: Etkinliğin basın bülteninden alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir