Her Temas İz Bırakır

Erken Kaybedenler ile tanıdığım Emrah Serbes’in okuduğum ilk romanı oldu Her Temas İz Bırakır. Uzun zamandır polisiye türünde bir eser okumamıştım, karakter ve olay takibi zorlayıcı olabilirdi ama Serbes’in güzel anlatımı ve okuyanı hemen etkisi altına alan sürükleyici hikâyesi işimi oldukça kolaylaştırdı.

Ana karakterimiz Behzat Ç. bir başkomiser. İnadı ve sinirinden ötürü en fazla oraya kadar ilerleyebilmiş. Önü açıkmış aslında ama fazla “dişli” çıkınca kendi yolunu kapatmış. Toplara iyi vurmasına rağmen hayat volesini atmak yerine stoper yanını konuşturmuş, hayatı göğsünde yumuşatıp fazla risk almadan sahanın dışına yollamış. Eski eşi ve kızı ile problemli ilişkileri var, anlayacağınız standart bir polisiyede bulunabilecek klişe problemlere sahip bir karakter. 216 içiyor, Ankaralı olarak Gençlerbirliği’ni tutuyor ve genelde başı ağrıyor, tıpkı John McClane gibi o da aspirin hariç ilaç kullanmıyor. Karakterimiz böyle, aslında bu klişe kullanımı Behzat Ç. üzerine iyi oturmuş ve Emrah Serbes’in belki de yaratmakta zorlanabileceği karakteri rahatlatarak, ana hatları sağlam çizmesini sağlamış. Bir polis olmasına rağmen okurken herkesle bütünleşebilmesi Behzat Ç. karakterinin sanırım en büyük başarısı.

Bir intihar vakası ve cinayet masasının günlük hayatı ana konularımızı oluşturuyor. Behzat’a ek olarak cinayet masasından Harun ve Hayalet gibi güçlü yazılmış yan karakterler varken, Eda ve Selim gibi daha iyi işlenebilecek ve kitaba derinlik katabilecek karakterler de var. Ana konunun yanında karakterler arası ilişkiler de hikâyeye önemli bir basamak ekleyebilirmiş aslında, ama yazar bu yan unsurları pek değerlendirmemiş.

Benim okuduğum, sizinse merak ederseniz okuyabileceğiniz bu kitap polisiye türüne dâhil olduğundan konu hakkında fazla bir şey yazmam doğru olmaz. Emrah Serbes son derece başarılı, sürükleyici ve zekice bir eser çıkartmış ortaya. Sürpriz olmayan ama sert bir sona sahip, klişeleri dozunda kullanmış ve “her şeyin çözülme anını” fazla uzatmadan getirebilmiş güzel bir kitap. Yazarın Türk Polisi hakkındaki tespitleri ve çekinmeden yazdıkları da önemli bir cesaret örneği. Rahat okumalar için, geçiş anlarının ideal eserlerinden, tavsiye ederim.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

2 Comments

  1. Yakında Star Tv’de dizisi başlayacakmış, ilginç bir deneme olacak.

  2. Merakıma yenik düşerek okudum kitabı. Behzat Ç. karakterini iyi işlenmiş buldum, ama yan karakterler ve hikayeler konusunda söylediklerine katılıyorum. Bir de kitabın sonunu hiç sevmedim. Vurucu bir son için gerçeklikten fedakarlık etmiş Serbes, üstelik kitabın en büyük başarısı bu gerçekçilikken.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir