Henry Fool

Dikkat: İzlemediysen Okuma! Bu yazı filmin sürpriz sayılabilecek gelişmelerini de içermektedir.

Simon Grim, acilen sihirli değneğe ihtiyacı olan bir çöpçüdür. Yakasında isminin yazılı olduğu üniformasıyla dolaşır sürekli. Sevişirken izlediği çift tarafından kovalanır. Bir şeylere ihtiyacı olduğunu fark ettiği anda yere eğilir ve Henry Fool’un gelişini hisseder. Henry Fool; Simon’ın, kız kardeşi Fay ve annesiyle birlikte yaşadıkları eve kiracı olarak yerleşir ve başta Simon olmak üzere evdeki herkesin hayatını değiştirir -tabi kendi hayatını da.

Henry itiraflarını kitap olarak bastırma hayalleri kurar. O ana kadar “neden, çünkü, belki” gibi sözcüklerle kesik kesik konuşan Simon’a kendini ifade edemediği anlarda yazması için bir defter verir. Simon bir gecede yazdığı -kimilerince pornografik- şiiriyle önce Henry’nin, sonra takıldıkları şarküteridekilerin dikkatini çeker. Dilsizlere şarkı söyleten, depresifleri intihara sürükleyen bu şiir, internetin de katkısıyla Simon’a Nobel ödülüne giden yolu açar. Henry ise itiraflarının kötü olduğu ve basılmayacağı gerçeğiyle yüzleşip hamile olan Fay ile evlenir. Yakasında adının yazdığı bir işçi tulumuna girip istemediği hayatı yaşayan bir insana -yani Simon’a- dönüşür. (Filmin sonunda Henry’nin Simon Grim adını kullanıp özgür bir hayata kaçması ise pek manidardır.)

Fay nemfomandır, anne bitkisel hayatta gibidir. Henry Fool, on üç yaşındaki bir kızla cinsel ilişkiye girdiği için şartlı tahliyeyle çıkmıştır. Bu karakterlere, inancından şüpheye düşen peder, şiddete eğilimli Warren’ı ekleyin. Hal Hartley filmlerini biliyorsanız eğer bu arızalı dünyanın nasıl da arızalı bir üslupla anlatıldığını tahmin edebilirsiniz. Soğuk bir atmosfer, donuk yüz ifadeleri, kesik ve kuru bir dille çok şey söyleyen karakterler. Bu dünyanın öyle bir çekiciliği var ki daha sonra pek çok bağımsız sinemacı bu yoldan gitmeye çalışıp kayboldu.

Henry Fool sonunun belirsizliği ile ünlü bir film, ancak yönetmen daha sonra Henry’nin kitaplarının peşinden Avrupa’ya giden Fay Grim’in hikâyesini anlatan bir film çekiyor. (Fay Grim / 2006) Ve o belirsizliğe gölge düşürüyor. Ancak Henry’nin kitapları etrafında dönen bu casusluk filmini yok sayıp Henry’yi ellerinde bavullarıyla koşarken hatırlamak herkes için -yönetmen için de- en iyisi sanırım.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir