Heisei Tanuki Gassen Pompoko

Animede,  insanların daha çok yerleşim yeri yapması yüzünden azalan orman alanlarını korumak için insanlarla savaşmaya karar veren rakunlar anlatılıyor. Başta animenin sadece “Mononoke Hime” gibi doğanın insan tarafından yok edilmesini anlattığını düşünüyordum. Ama bunun yanında Japon hükümetinin 1965 yılında yürürlüğe koyduğu “Tama New Town” projesi yüzünden orman arazilerinin yok olmasını da eleştiriyor ayrıca.

Flimde geçen -rakunların insanlar için söylediği- şu cümle; “Şimdiye dek onların hayvan olduklarını sanırdık, ama olanlardan sonra tanrının gücüne sahip olduklarının farkına vardık”, insanın doğayla uyum içinde yaşamak yerine doğaya hükmetmeye çalışmasını çok iyi anlatıyor sanırım.  Ayrıca animenin “erkek gibi dövüşmek” önermesine getirdiği anlam da yaratıcı espriye çok güzel örnek.

Eğer bu animeyi beğendiyseniz konuyu daha karanlık bir bakış açısıyla işleyen ve benim en sevdiğim anime olan “Mononoke hime”yi de (Prenses Mononoke) izlemenizi öneririm. Ben de tekrar izledikten sonra – sanırım altıncı kez olacak- buraya yazmayı düşünüyorum.

Author: hitsumo

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir