Harvie Krumpet

Muhteşem Mary and Max‘in yaratıcısı Adam Elliot’ın 2003 tarihli 23 dakikalık animasyon filmi Harvie Krumpet. “Kimileri önemli doğar, kimileri önem kazanır, kimileri önemli işler yaparak öne geçerler. Bir de diğerleri vardır” diyerek başlıyor Harvie’nin hikayesini anlatmaya Elliot. Harvie dünyaya tepetaklak gelerek Harvek Milos Krumpetzki adıyla vaftiz edilmiştir. Sağlıklı bir biçimde büyüdüğü sanılırken bir sorunu olduğu ortaya çıkar. Harvie Tourette Sendromu taşımaktadır. Birtakım tikleri vardır ve nesnelere işaret parmağıyla dokunur. İnsanlarla ise burunlarına dokunarak tanışır. Elbette Harvie’nin hayatı dünyaya tepetaklak gelişine göre şekillenecektir, ancak hayatta şans diye de bir şey vardır.

Mary and Max’i izledikten sonra yönetmenin yeni filmini bekler olmuş, ama nedense önceden ne yaptığına bakmamışım. Belki kısa film olduğu için gözden kaçırmışım. Fırat’ın burada kısa filmin iyi örneklerini paylaşması beni dürttü. Böyle bir merakın peşinden giderek de Harvie Krumpet’e ulaştım.  Adam Elliot, toplumun dışarda bıraktığı insanları ve hayvanları kucaklıyor. Hem bunu öyle güzel bir dille yapıyor ki. İzleyiniz!

 

harvie krumpet from onrbaran on Vimeo.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

2 Comments

  1. adam elliot super bi adam. mary and max ile tanıdım kendisini ve ciddi anlamda hayran oldum. harvie krumpet super bi paylaşım olmuş, umarım herkes bu guzel insanadan ve filmlerinden haberdar olur. teşkkürler..

  2. Burada gördüm ve hemen izledim, “Mary and Max” i çok beğenmiştim zira. Dediğiniz kadar varmış, eğlenceli bir film. Öneri için teşekkürler.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir