Hangi İnsan Hakları?

8-11 Aralık 2010
Dutch Chapel, Cezayir, Tütün Deposu

Kadınlar ve Hakları Beyazperdede

DOCUMENTARIST’in 8-11 Aralık’ta düzenleyeceği “Hangi İnsan Hakları?” etkinliğinde kadına yönelik şiddete dikkat çeken belgeseller başta olmak üzere pek çok önemli film yer alıyor. Bunlar içinde Burmalı kadın lider Aung San Suu Kyi ile ilgili çok yeni bir belgesel de var.

DOCUMENTARIST tarafından ilk kez geçen yıl gerçekleştirilen “Hangi İnsan Hakları?” başlıklı etkinliğin ikincisi 08 – 11 Aralık 2010 tarihlerinde düzenleniyor. İnsan hakları konulu ödüllü belgesellerin gösterildiği, panel, forum ve söyleşilerin de yer alacağı etkinliğin bu seneki teması “kadına yönelik şiddet”.

DOCUMENTARIST – İstanbul Belgesel Günleri’nin yan etkinliği olarak düzenlenen “Hangi İnsan Hakları?” bu sene çerçevesini daha da genişletiyor. Etkinlik kapsamında, Burmalı muhalif lider Aung San Suu Kyi ile ilgili çok yeni bir belgeselin de aralarından olduğu uzunlu kısalı 30’a yakın film gösteriliyor. Son 15 yılını ev hapsinde geçirdikten sonra geçtiğimiz günlerde özgürlüğüne kavuşan liderin hayatının konu edildiği “Aung San Suu Kyi: Burma’nın Korkusuz Leydisi” (Aung San Suu Kyi: Lady of No Fear) filminin yönetmeni de DOCUMENTARIST’in konuğu olarak İstanbul’a gelecek. Etkinlikte sunulacak çarpıcı filmlerden bir diğeri, Filistin’de bir İsrail buldozerinin altında kalarak can veren Rachel Corrie’nin dokunaklı hikâyesinin anlatıldığı “Rachel”.

DOCUMENTARIST’in konuğu olarak Haziran’da İstanbul’a gelen Eyal Sivan’ın son filmi “Yafa, Portakalın Otomatiği”, İran’da şiddete maruz kalan kadınların konu edildiği “Kefene Sarılı Kadınlar” (Women in Shroud), Berlin’de yaşayan Özlem Sulak’ın İstanbul’da ilk kez seyirciyle buluşacak “12 Eylül” adlı filmi, tanınmış video sanatçısı Hito Steyerl’in Türkiye’de hiç gösterilmemiş “Kasım” (November) adlı sarsıcı çalışması, “Hangi İnsan Hakları?” etkinliğinde yer alan filmlerden bazıları…

Ülkemizde kadın cinayetlerinin doruğa ulaştığı bir dönemde, konuya dikkat çekerek şiddete karşı mücadele yöntemlerinin tartışılacağı bir de panel düzenlenecek. Ayrıca, gündelikçi kadınların katılımıyla bir forum tiyatro etkinliği de hayata geçirilecek. Türkiye’de aktivist filmlere imza atan kolektifler ise, üç gün boyunca Tütün Deposu’nda kendilerini tanıtıp son ürünlerini paylaşma şansı bulacak.

Hollanda Başkonsolosluğu’nun desteği, İsveç Başkonsolosluğu ve Friedrich Ebert Vakfı’nın katkılarıyla gerçekleşen “Hangi İnsan Hakları?”nda Dutch Chapel, Cezayir ve Tütün Deposu’nda yapılacak tüm gösterimler ve yan etkinlikler ücretsiz olarak izlenebilir.

Detaylı program ve bilgi için:
www.documentarist.org/insan

İletişim:
info@documentarist.org

Not; Yazı etkinlik basın bülteninden alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir