Hakiki Gala

Ayşe Bayramoğlu’nun yazdığı ve kendisine “yılın oyun yazarı” ödülünü getiren Hakiki Gala, Çetin Sarıkartal yönetimde Tiyarotem tarafından sahneleniyor.

Dün akşam Oyun Atölyesi’nde bir avuç izleyiciyle birlikte izleme şansı bulduğum oyun, bir süredir gözüme çarpıyordu, açıkçası oyundan bahsederken kullanılan “üçüncü sayfa haberleri” ve gördüğüm şıkır şıkır fotoğraflarıyla beni biraz korkutuyordu. Oyunun hemen başında da oyuncular hareketlerini ve sözlerini tekrar etmeye başladıklarında “eyvah ne izleyeceğiz acaba” diye korktum, ama korktuğum gibi olmamakla kalmayıp çok iyi bir oyunla karşılaşmak gerçekten büyük bir sürpriz oldu.

Öncelikle Müesser Hanım ve Lûtfi Bey rollerinde Ayşe Selen ile Şehsuvar Aktaş tam anlamıyla döktürüyorlar. Pek pırıltılı bir sahne dekorunda sıradan hayatlarına süs olsun diye ezberledikleri üçüncü sayfa haberlerini anlatırken kekeliyor, şaşırıyor ve coşuyorlar. Üçüncü sayfa haberleri ve onların uzantısı TV yayınlarına getirilen eleştiri metne tam anlamıyla yediriliyor, oyun eleştirdiği şeyin bir parçası olmadan da tamamlanıyor. Biraz dağınık gibi görünse de kendi içinde gayet tutarlı bir şekilde bağlanıp toparlanıyor.

Oyuna dair tek rahatsızlığım sadece bu oyun özelinde de değil, başka ve üstelik çok iyi yapımlarda da karşımıza çıkan ucuz espri tuzağına düşme gafleti. Bu nedenle karşılaştığım her yerde yazacağım ki belki vazgeçilmesinde bir parça etkim olur. Seyirci “geçirdim, gösterdi” gibi sözel olarak iyice vurgulanan cinsel alt metinli esprilere gülmüyor artık. Hem bırakalım da bunu komedi dizileri ya da kötü komedi filmleri kullansın, ama tiyatroda duymayalım artık. Bir de sanırım oyunun sonundaki “tiyatrocular aç” mesajına da gerek yoktu. Salondaki az sayıda kişi bomboş salonda üşürken hangi oyuncuların aç, hangilerinin tok olduğunu düşünmeye başlamıştı bile çoktan.

Hakiki Gala, 26 Kasım ve 24 Aralık’ta saat 20:30’da Kumbaracı50’de.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

1 Comment

  1. Ben de oyunu beğendim. İlk başta sizin gibi kötü oyun izleyeceğim yönünde bir kaygım oldu ama özellikle metin ve daha sonra oyuncu performansları bu kaygımı yersiz kılmayı başardı. Üçüncü sayfa haberleri ve medyanın bize dayattığı üçüncü sayfa hayatlar üzerine gayet iyi bir eleştiriydi. Ayrıca son paragraftaki eleştirinize de katılıyorum, bu espriler oyunlara bir şey katmıyor, sadece espri anlayışı kötü olan izleyicileri tespit etmemizi sağlıyorlar. Umarım metindeki bu çatlaklar da zamanla kaybolur ve bu güzel oyun hak ettiği gibi daha fazla izleyici karşısında uzun süre oynanır.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir