Hajime no ippo

2000 yapımı olan 75 bölümlük animede, İppo serseriler tarafından dövülürken bir boksör olan Takamura tarafından kurtarıldıktan sonra bir daha böyle çaresiz durumda kalmamak  ve güçlü olmanın ne demek olduğunu anlamak için Takamura’dan kendisine boks öğretmesini ister. Takamura, İppo’nun bu isteğini bir şartla kabul eder, eğer başarılı olursa ona boks öğretecektir.

Boks animesi olmasına rağmen boks sahnelerini değil de arka plandaki günlük yaşamı daha çok sevdim. Animenin müzikleri hiç iyi değil, olması gereken hareketli müzikler yerine sıkıcı  açılış ve kapanış şarkıları var, bu yüzden animenin açılış ve kapanış kısımlarını sadece bir kere izledim. Örneğin Darker than Black‘te olduğu gibi gaza getici müzikleri olmasını beklerdim. Anime içindeki bir iki müzik hoşuma gitti o kadar. Karakter çizimlerinde sadece İppo’nun çizimini  beğenmedim, dövüştüğü anlardaki yüzü daha bir kötüydü.  Arka plan çizimleri ise gayet iyi. Anime İppo’nun gelişimini ve güçlü olma arayışını anlatsa da ben daha çok  Takamura’yı izlemekten keyif aldım. Boks animesi olduğu için izlemek isterseniz beklentinizi karşılayacağını sanmıyorum. Çünkü dövüşte karakter düşüyor, 10 saniye sayılmaya başlanıyor, karakter de 10 dakikaymış gibi gelen bir sürede düşünüyor ve dövüşün en heyecanlı yerini baltalıyor. Bu yüzden dövüşten alınan zevk azalıyor. (Ama hakkını vermek gerek dövüşte kemik kırılırken çıkan ses gerçekten çok iyi, o ses çıkarken karaktere içim acıdı açıkcası.)

Mangası halen devam etmekte olan bu anime serisinde mangada anlatılan konular dışında konu anlatılmamış  olup -bir çok animede konu mangaya yetişmesin diye mangada olmayan konular işlenir çoğu da kötü olur ama iyi olan animelerde var, one piece gibi – 1 özel bölüm, 1 ova , 26 bölümlük yeni bir seri ile devam etmekte.

Author: hitsumo

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir