Green Zone

“Burada olacaklara sen karar veremezsin”

Bourne Serisi ile takipçileri arasına girdiğim Paul Greengrass’ın Matt Damon ile yeni bir buluşması olan Green Zone, Kitle İmha Silahlarını bulmak ile görevli bir Başçavuş’un (Matt Damon) sürekli gelen hatalı istihbaratlar sonrası , orada bulunma amacını sorgulayarak, büyük bir örtbası ortaya çıkarma çabasını anlatan politik savaş filmi.

Öncelikle son yıllarda sıkça gördüğümüz “Irak İşgali”ni anlatan filimlerin genelinden daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Amerikan askerleri ile özdeşim kurdurmaması, duyguları sömürmeye çalışmaması açısından başarılı bir yapım. Ancak işgalin sadece nedenini sorgulaması, şeklini çok fazla hesaba katmaması açısından da eksik olmuş diyebiliriz. Amerika’yı eleştirmek için yine işini iyi yapan dürüst Amerikalılar kullanılması, sadece iyiyi ve kötüyü Amerikalılar üzerinden görüyor oluşumuz da bu türlerin ortak hatası olarak değerlendirilebilir.

Matt Damon’ın bu tarz rollere çok yakıştığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu filme artı bir özellik katan diğer bir unsur ise yönetmen Paul Greengrass’ın bana göre çatışma sahnelerindeki başarısıdır. Politik-Askiyon türünü özellikle seviyorsanız sıkılmadan izleyebilirsiniz.

Author: Furkan

Share This Post On

1 Comment

  1. Genel olarak Matt Damon’ un oyunculuğunu sevdiğimi söyleyebilirim. Filmin senaryosu aman aman aydınlanma sağlayacak veya bizi farklı ufuklara sevk edecek bir senaryo değil. Hatta bir çok benzere sahip bile diyebiliriz. Amerikan ordusunun günah çıkarması olarak düşünebileceğimiz küçük detaylar var. Zaten bunlar da çok kurcalanmamış. Belirttiğiniz gibi aksiyon türünü seven bir izleyici olarak filimden keyif aldım. Tavsiye ederim.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir