Genç Osman

Ufakken sessiz, medeniyetten uzak semtimizde kaliteli müziğe ulaşmak için tek seçeneğimiz vardı. Continent’in Raksotek mağazasındaki ucuz kaset sepeti. Bu sepette zaman zaman Ferda Anıl Yarkın, Haluk Levent zaman zaman da Korn, Sade, Suede gibi birbirinden alakasız isimlerin kasetleri olurdu. Ergen aklımla televizyonda görmediğim, gitar resmi olan albümlere hücum eder alırdım.

Henüz Kargo’nun Sevmek Zor albümünü sindirememişken yine Raksoktek’e yaptığım rutin bir ziyarette biriktirdiğim üç kuruş parayla Mavi Sakal, Kan Kokusu’nu almıştım. Kan Kokusu, dedeme karne hediyesi olarak aldırdığım Sonashi marka walkmenimle o kadar uyumluydu ki, Çindeki o boktan fabrika cihazı kasetle beraber üretime soksa sesimi çıkarmazdım.

Mavi Sakal sevgim yıllar içinde arttı, büyüdükçe Kadıköy sound’u denen şeyi keşfettim, bu ülkede yapılan rock’ın en özgün ve güzel halinin aynı çevreden çıktığını anladım. Kesmeşeker, Whisky, Nekropsi hepsi hayatımda uzun süreler önemli dakikalarda yer aldı.

Genç Osman da bu güzel topluluk içinde şüphesiz en güzel sese sahip olanı. Aslında Kan Kokusu ile bir bakış atıp çıkmış gibi. Kendisi çok fazla proje ve albümde yer almadı. Yıllar süren büyük beklenti, nihayet Gökyüzü Masmavi albümüyle son buldu.

Açık konuşmak gerekirse, albümü bir kere baştan sona dinleyebildim. Bunun en büyük nedeni, Seninle Kalıyorum, Hepsi Aynı ve Daha Küçüksün isimli şarkıların kulaklığımı işgal etmesi. Döndürüp döndürüp bunları dinliyorum. Dinlediğim kadarıyla albüm Kadıköy ve Bülent Ortaçgil havasının karışımı gibi duruyor biraz. Çok fazla gürültüye mahal verilmemiş. Rahat rahat dinlemelik.

Genç Osman bugün Salon IKSV’de albüm lansman konseri verecek. Kesinlikle kaçırılmaması gereken bu konserde Kaan Altan’ın da konuk olarak yer alacağını belirtelim. Belki de uzun yıllar sonra icra edilmiş en iyi İki Yol performansına da tanıklık ederiz, fena mı olur?

Author: Anıl Okay

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir