Gaz Coombes Presents!

Gaz Coombes henüz 18’inde Supergrass’ı kurmuş, Brit-pop’a adını yazdırmış, liseli kliplerini çekmiş ve rahatlamış bir adam! Supergrass dağıldıktan sonra da solo kariyerine başlamış, yaşını ikiye katlamışken de ilk albümünü yayınlayıp yollara düşmüş bir müzik adamı. Konserin enerjik geçeceğini tahmin ediyordum, zira evde ne zaman dans etmek istesek ilk tercihimiz Supergrass şarkıları oluyor. Solo albümü Here Comes The Bombs da aynı çizgiyi devam ettiriyor.

Sahne düzeni tepeden sarkan ışık şeritleriyle oldukça etkileyiciydi. Öğle saatlerinde Radyo Eksen’e konuk olduğunda sahnede beş kişi çaldıklarından, Oxford’lu temiz çocuklardan güzel bir kadro kurduğundan bahsetmişti. Akşam da bu kadroyu canlı görebildik. Sahnede tanıdık bir tek Gaz’ın küçük kardeşi Charly Coombes vardı. Klavye, gitar, davul ve bas gitar ile güzel bir rock konseri izledik.

Fat Cat Records akşamları için iki gündür Salon İKSV’deydim ve sessiz sakin huzura doğru yol almamı sağlayan harika konserler izledim. Hemen ertesi güne Gaz Coombes denk geldiğinden açıkçası biraz endişeliydim ancak bu “cayır cayır” çalınan sert gitarlar, sağlam frontman performansı da özlediğim bir şeymiş, konser başlar başlamaz bunu anladım.

Bombs’la başlayan konserde genelde solo albümünden şarkılar çalsa da İstanbul’a Supergrass’la gelmediklerinden birkaç Supergrass şarkısı çalacağını da söylemişti. Bise en sevdiğim şarkılardan biri olan Moving ile geldi. Bütün gece mikrofona “allright” dediğinde heyecanlansam da Allright çalmayacağını biliyordum ama yine de çalmadığına üzüldüm. Gaz’ın etkileyici enerjisi ve sahne performansına son derece fantastik bir dans performansı ile eşlik edebilirdik! (Düşününde çalmaması iyi oldu da diyebiliriz) Gang of Four coverı Damaged Goods ile de geceyi sonlandırdı. Setlist üç gün önceki Paris konseri ile neredeyse aynıydı, zaten henüz tek albüm olduğundan çok büyük farklılıklar olması da beklenemez sanırım.

Brit-pop seven bir insan değilim. En azından belli başlı gruplar hariç bu furyadan yararlanıp ortaya çıkan binlercesini dinleyecek kadar sabırlı değilim. Ancak Supergrass benim için o “belli başlı gruplar” arasında yer alıyor. Gaz Coombes da perşembe akşamı güzel bir performans ile solo kariyerini de yakından takip etmem gerektiğini vurguladı.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir