Fritt Vilt

Snowboard meraklısı 5 gencin tek tek öldürülmeyi beklemelerini anlatan, ikincisi de çekim aşamasında olan, Norveç yapımı “eh işte” filmlerinden biri, Cold Prey diye de bilinen Fritt Vilt. Scream, Halloween, The Texas Chainsaw Massacre gibi yapımlardan da alışık olduğumuz şu, “yürüyerek adam öldürebilen ultra-cool katil”lerden biri var karşımızda. Elbette ‘korku’ zor bir tür, iyi işler çıkarmak pek mümkün olamıyor. Olsa bile, senaryo’nun bütününe hakim olan ‘çocukluk depresyonu’ katilin cinayetler işlemesini meşru kılsa da, izleyiciyi pek tatmin edemiyor. Yeterli bir neden aramak yerine gördüğümüzü kabullenmekle yükümlü oluyoruz çoğu kez. Buna Suspension of Disbelief deniyor. İnançsızlığımızı filmdeki fantastik öğelerin gerçekliğine inandırma zorunluluğumuz, diyebiliriz. Fazla uzattım: Fritt Vilt, benim gibi en kötü korku ve gerilim filmlerini bile izlemeyi kendisine ödev bellemiş biri için fena değildi bile. Hatta The Skeleton Key’dekine benzeyen, güzel ve şaşırtıcı bir final bile var ama elbette ipuçları az ve bariz olduğundan tahmin etmemiz çok da zor değil.

Ingrid Bolso Berdal ve Viktoria Wenge isminde iki güzel bayanla filmi soslamış yönetmen Roar Uthaug. Yani bu konuya çok kızılmaması gerektiğini de düşünmüyor değilim; verebileceğiniz çok fazla bir şey yoksa, en azından oyuncularla biraz makyaj, kamuflaj iyi bile olabilir. Tıpkı burada da olduğu gibi.

Bir grup gencin öldürülmelerini beklemeleri üzerine çekilmiş filmler içinde I Know What You Did Last Summer’dan daha hoş bir çalışma bence. Dünyanın değişik yerlerindeki “berbat korku filmlerini bile sevebilen insanlar”dan destek bekliyorum. Onlar beni anlayacaklardır.

Author: Fırat Aydın

Share This Post On

2 Comments

  1. Ben seviyorum bu gerçek kötü filmleri. Aynı şeyi defalarca sunabilmek için büyük bir cesaret gerekiyor, helal olsun adamlara. Ayrıca Fırat bey sizden bir de Yeraltı Canavarı olarak Star’a çevrilen Tremors yazısı bekliyorum, Kevin Bacon’ın en iyi filmiydi. Pis filmler konusuna başlamanız güzel oldu :)

  2. Gerçek kötü filmler, ya da bizim deyimimizle, pis filmler için start verilmiştir Burak Bey. Bundan sonra burayı pis filmler ile dolduracağımın sinyallerini vermek, benim gibi “pisfilmseverler” ile tanışmak, kucaklaşmak için yazdım bunu. Zemin hazırladım yani. :)

    Herkesi bekleriz, unutulmasın ki herkesin içinde birazcık mazoşizm vardır. :)

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir