Friday Night Lights

Friday Night Lights spordan çok sporcuya ve çevresine odaklanan bir psikolojik-spor filmi. Hollywood’un klişe senaryoları tekrar tekrar ısıtıp önümüze koyduğu kazanma hikayelerine pek benzemiyor. Fanatizmin ve spor aşkının farklı coğrafyalarda farklı şekillerde icra edildiğini gözler önüne seriyor. Ufak bir coğrafyada tek bir amaç uğruna yaşayan ve bu amaç uğruna canlarını feda edebilecek insanların sadece sporcuların değil, orada yaşayan herkesin olabileceğini bizlere gösteriyor.

Friday Night Lights Film H.G. Bissinger’in ‘Friday Night Lights: A Town, a Team, and a Dream’ isimli romanından uyarlanmış. Batı Texas’ın 90000 nüfuslu Odessa kentinin en büyük gurur kaynağı Permian lisesi amerikan futbol takımıdır. Koç Gary Gaines’in ise takımı Texas eyalet şampiyonu yapmaktan başka çaresi yoktur. Oyuncuların ve koçların üzerlerindeki baskının artmasının bir başka nedeni de oyuncuların babalarının çoğunun onlar doğmadan önce eyalet şampiyonluğu yüzüğüne sahip olmalarıdır. Şampiyonluğa giden yolda takımın en iyi oyuncusunun daha ilk maçta sakatlanması yolun sonu mu geldi sorularına sebep olsa da takım mücadeleden vazgeçmiyor.

Friday Night Ligts

Aslında basit görünen bu hikayeyi oldukça sağlam bir psikolojik esere çeviren önemli bir unsur da Explosions in The Sky’ın filmin temposunu belirleyen müzikleri. Özellikle karşılaşma sahnelerindeki heyecana müthiş bir katkısı olmuş. Bunun dışında yönetmenin sabit olmayan, hareketli, sallantılı kamera kullanımı da filmin sürekli içinde kalmamızın en büyük etkenlerinden biri. Filmde pek çok kare poster olarak asılabilecek kalitede.

Sonuç olarak bu filmi sporla yatıp kalkan herkes için tavsiye ediyorum. Sporun sadece kazanmaktan ibaret olmadığını farklı bir şekilde, ufak bir şehrin tutkusu ve rüyasının sporcular üzerinde oluşturduğu baskıyı etkileyici bir biçimde anlatan, şimdiye kadar izlediğim en iyi spor filmi.

Author: Anıl Okay

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir