Frakkur

Frakkur, Sigur Rós’tan bildiğimiz Jónsi Birgisson’un solo çalışmalarını yayınlamak için seçtiği sahne adı. Büyük grupların başında bulunan dahilerin bilgisayarları ile oynadıklarında ortaya çıkan çalışmaların ne kadar muhteşem olabileceğini Thom Yorke’un The Eraser albümü ile görmüştük.. Frakkur da açıkçası bende büyük bir heyecan uyandırıyor..

İzlanda belki coğrafyasından belki de bizim aramızdaki adıyla “masalya” olmasından ötürü muhteşem müzisyenler doğuruyor. Sigur Rós da bana göre bu topraklardan çıkmış en büyük grup.. (Hatta yeryüzünden de diyebilirim) Jonsi’nin Sigur Rós için yaptıkları saymakla bitmez aslında, hiç anlamadığımız bir dili bize sevdiren, zaman zaman çıkarttığı seslerle hepimizi çocuk yapan, arşesi ile çaldığı gitarından onlarca masal dinlettiren pek sevdiğim bir adam.. Alex Somers ile beraber yarattıkları Riceboy Sleeps ile de naif insanın kırılganlığını ve yaratabileceklerini görmemizi sağladı, Frakkur heyecanımın bir kısmı da aslında bu çalışmada saklı..

Sigur Rós’un web sayfasından da indirilebilen ilk çalışmaları da beni tatmin etmeyi başardı. Jonsi yine masal anlatacak ve alışılmış Sigur Rós’tan farklı olarak biraz daha az ses çıkartarak bunları yapacak belli ki.. Grup içerisinde çalışırken kişisel istekleri genellemek ve denemek istediklerini törpülemek zorunda kalabilirsin, bu yüzden kişisellikleri dökmek için yapılan solo çalışmaları seviyorum Radiohead – Thom Yorke örneğinde olduğu gibi gruba faydası dokunuyor.

Ben bu satırları yazarken Frakkur Songs For The Little Boy isimli bir albüm çıkarttı, Sigur Rós bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacaktır ama ilk izlenimim olumlu, ilerki günlerde albüm hakkında detaylı yazacağım.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir