Found Songs

Ólafur Arnalds henüz yirmili yaşlarının başında olmasına rağmen İzlanda’nın dünya müziğine kazandırdığı en önemli isimlerden birisi olma yolunda hızla ilerliyor. Kendi deyimiyle klasik müziği o “gergin” kesimden alarak herkesin kulağına ulaştırmayı istiyor, deniyor.  Değerini kimsenin sorgulamadığı klasik müzik günümüz dünyasında çok kısıtlı bir kitleye kendini dinlettirebiliyor, bunun nedeni de klasik müziğin saygınlığını korumakla görevli olan “gizli güç.”

Ólafur bana göre her biri ayrı şaheser olan yedi şarkı yayınladı. Found Songs isimli bu Ep’nin içeriği her gün http://foundsongs.erasedtapes.com adresine yüklendi ve dinleyiciler şarkıları ücretsiz olarak indirdiler. Site şu anda aktif ve parçaları ücretsiz indirebilirsiniz.

İnternetin güçlenmesi ilk etapta müzik dünyasını zorlamıştı. Ardı ardına gelen davalar ve paylaşım teknolojilerine karşı savaş doğru düzgün sonuçlar doğurmadı. İnternet yeni ve gelişen bir şey, bunu yüz yıllık hukuk ile engellemek son derece zor. Bu tatsız durumdan Lars Ulrich bile karlı çıkamadı ve günümüze geldik. Artık dünyanın en önemli grupları bile albümleri web sitelerinden ücretsiz indirmeye açıyorlar. Klasik müziğin yeni neslini temsil eden Ólafur’un bu davranışı müziğine de uyum sağlamış, indirin dinleyin derim..

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir