For lies, i sire..

My Dying Bride beni hala heyecanlandırabilen ender metal gruplarından biri.  3 sene önce çıkardıkları “A Line of Deathless Kings” ten sonra ülkemizde de konser veren grup yeni albümde grubun sevdalıları tarafından hasretle beklenen kemanı tekrar koynuna sokmuş gözüküyor. Albümü dinlemeye başladığınız ilk andan itibaren cenaze havasının çok iyi verildiğini hissediyorsunuz. Bir önceki albümün aksine, “My body, a funeral” daha yavaş ilerleyen, daha ağırbaşlı bir albüm.

Albüm zaman zaman “The Angel and The Dark River” dönemini andırıyor. Özellikle de açılış şarkısı “My body, a funeral” ile. Şimdiye kadar yapılmış en etkileyici MDB şarkılarından biri. Aaron’un gitara fısıldarcasına girişi ve saniyeler sonra grubun en yeni üyesi Katie Stone’un kemanla ona eşlik edişi muhteşem.

Ne yazık ki albümün devamı bu şarkı kadar parlak değil. 34.788%’den sonra baştan sona mükemmel bir albüm yapmadığını düşündüğüm MDB’nin bu geleneği sürdürdüğünü görmek beni üzdü. 9 şarkılık albümde dikkatimi çeken  sadece 2-3 şarkı var. Bu diğer şarkıların kötü olduğu anlamına gelmiyor ya da gerçekten çok dinleyince  sevilebilecek bir albüm olabilir ama albümün geneli  ilk dinleyiş sonrası pek bir orjinalliğini görmediğim ve açıkçası dinlerken sıkıldığım bestelerden oluşuyor.

Dikkatimi çeken 2. şarkı ise  “Santuario di sangue.wv” .Bu şarkının da bir MDB klasiği olacağından kimsenin şüphesi olmasın.  Aaron’un vokaliyle, arkaplandaki seslerle, kemanın melodosiyle müthiş bir şarkı. Bu şarkıdan sonra gelen “A chapter in loathing” de hiç fena olmayan, “A line of Deathless Kings” i andıran hızlı bir şarkı.

Genel olarak albümün kötü olduğunu söyleyemem. Ama dinlemek için de can atmıyorum. Yukarda bahsettiğim 2 şarkı ise playlistlerimde uzun süre yer alabilecek şarkılar.

Author: Anıl Okay

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir