Filmekimi

Film tanıtımlarındaki iddialı cümleler gün geçtikçe film seçmemi zorlaştırıyor, “sevimli, içten ve insanlığa dair” diye bir cümle varsa o filmden elimde olmadan soğuyorum hemen. Ya da “olağanüstü, eşsiz, müthiş” yazılmışsa mesela bir film hakkında… Tamam, ben de seviyorum abartmayı, ama insanların film seçmelerini zorlaştırmak da hoş bir şey değil hani. Sadece Filmekimi için değil tüm festivallerle ilgili bir sorunuma değinerek başlamak istedim bu garip festival yazısına.

Filmekimi -özellikle bu yıl- zaten usta yönetmenlerin son filmlerine yer verdiğinden yeterince ilgi çekici ve süslü cümlelere ihtiyaç duymaması gereken bir festival. Coen Kardeşler, Woody Allen, Theo Angelopoulos, Ken Loach ve Michael Haneke filmlerini dokuz günde art arda izlemek -hadi ben de aynı kolaycılığa başvurayım- gerçek bir sinema şöleni.

Kişisel olarak özellikle Woody Allen’ın “Whatever Works” filmini hem yönetmenin geri dönüşünü müjdelediği için hem de başrol oyuncusu Larry David nedeniyle çok merak ediyorum. “9” da ayrıca çok ilginç görünen bir animasyon. “Che: Part One”,  “Che: Part Two” ve “The Informant!” filmleriyle festivalde yer alan Steven Soderbergh’e de rastlamamak mümkün olmayacak herhalde. Angelopoulos gibi yönetmenlerin filmlerini perdede izlemenin farklı zevkini de kaçırmamak gerekli. Ama diğer filmler de sanırım zaten izleyeceğimiz filmler, (Fırat’ın aşağıdaki “Polytechnique” yazısı da bu düşüncemi doğrulamış oluyor) sadece önümüzdeki günlerde ilk önce izlemek kavgasına tutuşacağız –Emek Sineması büyük de olsa bir kapasitesi var sonuçta. Yine de gözlerimiz gösterime giremeyecek ya da ulaşılması güç filmleri aramıyor değil. Sanki bir festivali festival yapan şey bu olmalı.

16 – 25 Ekim tarihleri arasındaki festivalde gösterimler yine Emek Sineması ve -festivalin son üç günü- Cinebonus Maçka G-Mall sinemalarında olacak. Hafta içi gündür seansları ise yine 3,5 lira.

Filmler ve programla ilgili detaylı bilgi de şurda.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

4 Comments

  1. Comandante! Biz Cumartesi sabah Emek’e gidip bilet alalım diyoruz, ne derece sıra olur, neleri alabiliriz pek bilmiyoruz. Doğal olarak Whatever Works, 9 ve A Serious Man radarımızda, sizde durumlar nedir?

  2. Ben A Serious Man ve Bakjwi istiyordum ama buralarda olmayacağım için gider bir bira içerim. : )

  3. Sayın Burak Kartal, Emek Sineması’nın sokağından İstiklal Caddesi’ne devam eden sıra gözümün önüne geliyor bile şimdiden :) Özellikle geçen yıl Filmekimi çok yoğun bir katılımla gerçekleşmişti, ama bu yıl program nedeniyle belki ilgi daha az olur. Whatever Works, A Serious Man, Polytechnique ve 9 önceliklerim arasında da bakalım.

  4. Akşamüstü İKSV’den aldığım habere göre A Serious Man, kopyasındaki teknik bir sorun nedeniyle programdan çıkarılmış. Bu filmin yerine, Filmekimi Galaları kapsamında gösterilecek üç filme ek seans konulmuş.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir