Festivalden Unutulmayacak Bir Kapanış

39. İstanbul Müzik Festivali kapanışını dünyanın sayılı orkestralarından Schleswig-Holstein Festival Orkestrası‘nın vereceği muhteşem bir konserle yapacak. Schleswig-Holstein Festival Orkestrası, 29 Haziran Çarşamba akşamı Christoph Eschenbach şefliğinde gerçekleştirilecek kapanış gecesinden bir gece önce Joseph Haydn’ın Yaratılış Oratoryosu’nu Schleswig-Holstein Festival Korosu Lübeck ile beraber seslendirecek.

Joseph Haydn’ın sanatsal olgunluğunun sembolü, yaşamının son yıllarında İncil’den esinlenerek bestelediği başyapıtı Yaratılış Oratoryosu, festival kapsamında 28 Haziran Salı akşamı saat 20.00’de Aya İrini Müzesi’nde seslendirilecek. Bestelendiği çağda büyük yankı uyandıran eser, Schleswig-Holstein Festival Korosu Lübeck ve Schleswig-Holstein Festival Orkestrası eşliğindeki Simona Saturova (soprano), Benjamin Bruns (tenor) ve Konstantin Wolff (bas) tarafından seslendirilecek.

Müzik tarihinde hem Almanca hem de İngilizce basılan ilk oratoryo olan “Yaratılış”ı, Avrupa’nın en önemli ve prestijli etkinliklerinden Schleswig-Holstein Festivali’nin, bugüne kadar kurucusu
Leonard Bernstein başta olmak üzere Valery Gergiev, Mstislav Rostropovich, Yehudi Menuhin gibi müzik dünyasının en parlak yıldızlarıyla aynı sahneyi paylaşmış olan korosu ve orkestrası tarafından dinlemek sanatseverler için büyük bir ayrıcalık olacak.

Schleswig-Holstein Festival Orkestrası ve Alissa Weilerstein’dan Ünlü Şef Christoph Eschenbach Yönetiminde Kapanış Konseri

39. İstanbul Müzik Festivali, çağımızın çok yönlü müzisyen kimliğiyle dünyanın seçkin orkestra ve operaları arasında en çok aranan, yaşayan en önemli orkestra şeflerinden Christoph Eschenbach yönetimindeki Schleswig-Holstein Festival Orkestrası’nın konseriyle sona erecek. Christoph Eschenbach yönetimindeki Schleswig-Holstein Festival Orkestrası’nın, “Yo-Yo Ma’nın mirasçısı” olarak nitelendirilen viyolonsel sanatçısı Alissa Weilerstein’a eşlik edeceği festivalin kapanış konseri Enerjisa sponsorluğunda ve Goethe-Institut Istanbul işbirliğiyle 29 Haziran Çarşamba akşamı saat 20.00’de Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek.

Leonard Bernstein tarafından kurulduğundan bu yana, dünya çapında haklı bir üne kavuşan Schleswig-Holstein Müzik Festivali Orkestrası, düzenlendiği her yıl büyük yankı uyandıran Schleswig-Holstein Festivali’nin vazgeçilmez bir parçası. Christoph Eschenbach yönetimindeki orkestra konserde Alman romantizminin mihenk taşı eserlerinden Brahms’ın 1 No’lu Senfonisi ve Rossini’nin “İtalya’da bir Türk” uvertürünün yanı sıra, Alissa Weilerstein’la birlikte a eşlik edeceği Saint-Saëns’ın 1 No’lu Viyolonsel Konçertosu’nu da seslendirecek.

Kısa zamanda dünyaca ünlü bir prömiyer solisti ve yıldız bir oda müzisyeni olan Weilerstein, geçtiğimiz yılın Kasım ayında Beyaz Saray’da Michelle Obama’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen öğrenci atölyeleri için seçilen dört sanatçıdan biri oldu. Henüz 27 yaşında olan sanatçı geçtiğimiz sezon boyunca Orchestre National de Lyon, Orchestre de Paris, Hamburg Filarmoni ve Chicago Senfoni Orkestrası gibi önemli orkestralarla birlikte sahneye çıktı.

Olağanüstü müzik kariyeriyle gittiği her ülke ve çalıştığı her orkestrayla çok önemli başarılara imza atan Christoph Eschenbach bugüne kadar Zürih Tonhalle, Houston Senfoni, NDR Senfoni, Chicago Senfoni, National Symphony Orchestra ve Philedelphia gibi saygın orkestraların şefliğini üstlenmiş bir sanatçı. 2000-2010 yılları arasında Orchestre de Paris’nin müzik direktörlüğünü yapan, soprano Renée Fleming, piyanist Tzimon Barto ve Lang Lang’ı müzik dünyasına kazandıran Eschenbach, viyolonsel sanatçıları Claudio Bohórquez ve Daniel Müller-Schott ile soprano Marisol Montalvo gibi sanatçıların kariyerlerinin gelişiminde de son derece etkili oldu. Yoğun şeflik kariyerinin yanı sıra, bir oda müziği sanatçısı ve piyanist olarak da olağanüstü başarılarla dolu pek çok kayda ve konsere imza atan sanatçı, Natalia Gutman, Justus Franz ve Dietrich Fischer-Dieskau gibi pek çok sanatçıyla birlikte çalıştı.

Schleswig-Holstein Orkestrası’nın Christoph Eschenbach yönetiminde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda vereceği bu unutulmaz kapanış konserinin biletleri 180 TL, 150 TL, 120 TL, 90 TL (1.Balkon), 60 TL (2.Balkon) ve 20 TL (öğrenci) üzerinden, bir gece önce Aya İrini Müzesi’nde aynı orkestra ve Schleswig-Holstein Festival Korosu Lübeck’in seslendireceği “Yaratılış Oratoryosu”nun biletleri ise 200 TL (Balkon), 150 TL, 120 TL, 90 TL, 20 TL (öğrenci) üzerinden temin edilebilir.

39. İstanbul Müzik Festivali’ndeki konserlerin biletleri ve program kitapçığı, Biletix satış kanalları, İKSV (Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Cad. No:5 Şişhane, 10.00–18.00 saatleri arasında) ve Aya İrini Müzesi’ndeki gişeden alınabilir. Tüm bilet alımlarında kredi kartı geçerlidir.

Ayrıntılı bilgi için: www.iksv.org/muzik

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir