Festivalde Yarışma Heyecanı Başladı

30. İstanbul Film Festivali, Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Yarışma filmleri 10 Nisan Pazar gününden itibaren izleyiciler ve jüri üyelerinin beğenisine sunulmaya başladı. Festivalde ödüller 16 Nisan Cumartesi akşamı Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda düzenlenecek Kapanış Töreni’nde takdim edilecek. Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Jüri üyeleri, 12 Nisan Salı sabahı Akbank Sanat’ta yapılan özel bir toplantıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisi

Basın Toplantısı’nda ilk olarak Festivalin Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisi tanıtıldı. İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan’ın moderatörlüğünde yedi kişiden oluşan jüri üyeleri basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bu yıl Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisinin başkanlığını deneyimli Fransız yönetmen Claire Denis üstleniyor. Jürinin diğer üyeleri ise, İtalyan oyuncu Anna Bonaiuto, Toronto Film Festivali Yöneticisi ve Yönetim Kurulu Başkanı Piers Handling, yazar Perihan Mağden ve Jim Jarmusch, Bent Hamer gibi usta yönetmenlerin yapımcısı Jim Stark, Troçki filmiyle Festival seyircisinin yakından tanıdığı ve bu yıl festival programında Good Neigbours / Canım Komşularım adlı yeni filmi gösterilen genç yönetmen Jacob Tierney ve 1983’te Sinema Günleri’nde çalışmaya başlayan ve İKSV’de görev yaptığı 24 yılın 17’si boyunca festival direktörlüğünü üstlenen Hülya Uçansu.

Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisi’nin seçeceği bir filme Festivalin Kapanış Galası’nda Altın Lale Ödülü takdim edilecek. Geçtiğimiz yıldan itibaren Şakir Eczacıbaşı anısına verilmeye başlanan Uluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü, bu yıl da Eczacıbaşı Topluluğu tarafından verilecek 25.000 Avro’luk para ödülüyle destekleniyor. Bu ödülün 10.000 Avro’su birinci gelen filmin yönetmenine, 10.000 Avro’su filmin Türkiye’deki dağıtımını üstlenecek firmaya, 5.000 Avro’su da Jüri Özel Ödülü alan filme verilecek.

30. İstanbul Film Festivali’nin “Uluslararası Yarışma” bölümünde Altın Lale için, sanat ve sanatçı temasını işleyen ya da edebiyat uyarlaması olan 12 film yarışıyor:

 • Mikrofon / Microphone – Ahmad Abdalla (Mısır)
 • İmkânsızın Şarkısı / Norwegian Wood Tran Anh Hung (Japonya)
 • Elisa K – Jordi Cadena, Judith Colell (İspanya)
 • Pupupidu / Nobody Else But You – Gérald Hustache-Mathieu (Fransa)
 • Değirmen ve Haç / The Mill and the Cross – Lech Majewski (Polonya-İsveç)
 • Fabrikadaki Piyano / The Piano in a Factory – Zhang Meng (Çin)
 • Rio Seks Komedisi / Rio Sex Comedy – Jonathan Nossiter (Fransa-Brezilya)
 • Yaşamın Ritmi / Sound of Noise – Ola Simonsson & Johannes Stjarne Nilsson (İsveç-Fransa)
 • Bizim Büyük Çaresizliğimiz / Our Grand Despair – Seyfi Teoman (Türkiye-Almanya-Hollanda)
 • Faydalı Hayat / La vida útil / A Useful Life – Federico Veiroj (Uruguay-İspanya)
 • İçimdeki Yangın / Incendies – Denis Villeneuve (Kanada-Fransa)
 • Yolculuk / The Trip – Michael Winterbottom (İngiltere)

Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi

Basın Toplantısı’nda daha sonra Festivalin Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi tanıtıldı. Jüriye bu yıl başarılı yönetmen Reha Erdem başkanlık ediyor. Jüride yer alan diğer isimler ise oyuncu Tülin Özen, yazar ve sinema eleştirmeni Fatih Özgüven, Karlovy Vary Film Festivali Artistik Direktörü Karel Och ve Variety dergisi yazarı Jay Weissberg.

Ulusal Yarışma Jürisi, yarışma filmlerini değerlendirerek aralarından Yılın En İyi Türk Filmi ile Yılın En İyi Yönetmeni’ni seçecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, seçilen filme 150.000 TL ve seçilen yönetmene 50.000 TL para ödülü verilecek. Ulusal Yarışma Jürisi’nin seçeceği En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu ise 10.000’er TL ödül alacak. Ayrıca, Jüri Özel Ödülü, 2011 yılında ilk defa maddi bir ödülle desteklenecek ve bu ödülü kazanan filme 30.000 TL verilecek. 30. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışması’nda jüri ayrıca, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik dallarında da ödüller veriyor.

30. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışması’nda bu yıl 13 film yarışıyor:

 • Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir – İmre Azem
 • Zefir – Belma Baş
 • Atlıkarınca – İlksen Başarır
 • Oğul – Atilla Cengiz
 • Kar Beyaz – Selim Güneş
 • Çınar Ağacı – Handan İpekçi
 • Gişe Memuru – Tolga Karaçelik
 • Görünmeyen – Ali Özgentürk
 • Saç – Tayfun Pirselimoğlu
 • 72. Koğuş – Murat Saraçoğlu
 • Bizim Büyük Çaresizliğimiz – Seyfi Teoman
 • Kırık Midyeler – Seyfettin Tokmak
 • Press – Sedat Yılmaz

Avrupa Konseyi Sinema’da İnsan Hakları Jürisi
(FACE- Film Award of the Council of Europe)

Avrupa Konseyi katkılarıyla beş yıl önce Avrupa’da yalnızca İstanbul Film Festivali kapsamında verilmeye başlayan Avrupa Konseyi Sinema Ödülü (FACE – Film Award of the Council of Europe) bu yıl da verilecek. FACE Ödülü, Sinemada İnsan Hakları bölümünde yer alan ve insan hakları konusunda kamuoyunda duyarlılık ve bilinç uyandıran bir filme verilecek. Kazanan filmin yönetmeni, festivalin Kapanış Töreni’nde Avrupa Konseyi’nden bir yetkili tarafından FACE ödül heykelciği ve 10.000 Avro’luk para ödülünün sahibi olacak.

FACE Ödülü için yarışacak 10 film arasında Türkiye’yi Sedat Yılmaz’ın Press filmi temsil ediyor. FACE jürisinin başkanlığını, geçtiğimiz yıl İsrailli Yaron Shani’yle beraber Ajami filmiyle kazanan Filistinli yönetmen Scandar Copti üstleniyor. Jürideki diğer isimler ise:  Avrupa Kültür insiyatifinin bir parçası olan Paris’teki Cinema Odyssey salonunun yöneticisi ve programcısı Faruk Günaltay, Eurimages yöneticisi Roberto Olla ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları ve Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü İşbirliği Direktörü Marja Ruotanen.

FIPRESCI Jürisi

Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI, her yıl olduğu gibi bu yıl da               İstanbul Film Festivali’ni kendi jürisiyle izliyor. Başkanlığını Singapurlu eleştirmen Philip Cheah‘nın yapacağı jüri, Fransa’dan Frederic Ponsard, Amerika’dan Alissa Simon, Makedonya’dan Suncica Unevska ve Türkiye’den Nil Kural ve Murat Erşahin’den oluşuyor.

Festivalin Kapanış Töreni’nde Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Jürisi’nin Ulusal Yarışma’ya katılan filmler arasından seçeceği filmin yönetmenine Efes Pilsen,  bir sonraki filminin yapımında kullanılmak üzere 30.000 Dolarlık para ödülü de verecek. Ulusal Yarışma’da FIPRESCI Ödülü Onat Kutlar anısına veriliyor.

Not; Festival basın bülteninden alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir