Festivalde “Uzaklara Yolculuklar”

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Müzik Festivali, 39. yılında müzikseverleri dopdolu bir programla karşılıyor.

Festival sponsorluğunu 2006 yılından beri Borusan Holding’in üstlendiği İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 4–29 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Üç dünya ve altı Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak İstanbul Müzik Festivali, aralarında Gidon Kremer, Yuri Bashmet, Patricia Petibon, Hilary Hahn, Renée Fleming, Christoph Eschenbach gibi yıldız isimler ve klasik müziğin en önemli orkestralarından Schleswig-Holstein Festival Orkestrası’nın da dâhil olduğu 600’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak. Festivalde, konser öncesinde gerçekleştirilecek söyleşi ve anlatıların yanı sıra, bu sene ilk defa seyircilere açık olarak gerçekleştirilecek ustalık sınıfları da gerçekleştirilecek.

İstanbul Müzik Festivali, bu yıldan itibaren her sene programını bir tema üzerine kurgulayacak. 39. İstanbul Müzik Festivali’nin “Uzaklara Yolculuklar” temasıyla bağlantılı olarak oluşturulan programında Amerika’nın batı yakasından Rusya’ya, İspanya’dan Buenos Aires, Venedik, Hint Okyanusu ve Meksika’ya uzanan geniş bir coğrafyanın müzikleri festival seyircisiyle buluşacak.

İstanbul Müzik Festivali’nde bu yıl, senfoni ve oda orkestraları, vokal konserler, oda müziği, resitaller olmak üzere toplam 24 konser yer alıyor. Festival bu yıl farklı konser mekânlarıyla da dikkat çekecek; Aya İrini Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Çinili Köşk, Süreyya Operası, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı gibi klasikleşmiş mekânlara bu sene Galata Mevlevihanesi, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası, İstanbul Modern ve santralistanbul gibi farklı mekânlar da ekleniyor.

Festival bundan böyle Türkiyeli ve yabancı bestecilere eser siparişi vererek, çağdaş müzik repertuarını zenginleştirme yönünde de önemli bir adım atıyor. Bu bağlamda İlhan Usmanbaş’ın ve genç bestecimiz Turgut Pöğün’ün İstanbul Müzik Festivali tarafından sipariş edilmiş yeni eserlerinin dünya prömiyerleri festival kapsamında gerçekleştirilecek.

39. İstanbul Müzik Festivali’nin programı, Four Seasons Hotel Istanbul at the Bosphorus’da düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Basın toplantısına, konuşmacı olarak İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Borusan Kültür Sanat Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Hamedi ve İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak katıldı.

FESTİVALİN BU YILKİ TEMASI: UZAKLARA YOLCULUKLAR

Yoğun bir repertuar taraması sonucu tespit edilen eserlerle oluşturulan festivalin bu yılki teması “Uzaklara Yolculuklar” kapsamında, sanatçı ve topluluklardan çeşitli projelerin yanı sıra, belli eserlerin repertuarlarına alınması istendi. Bu temayla bağlantılı olarak oluşturulan programda müzikseverler, 200. doğum yılında Franz Liszt’in de anıldığı, bestecinin İtalya yıllarını anlattığı

“Gezi Yılları”, Şirin Pancaroğlu’nun “Uzaklar ve Yakınlar” adlı projesi, Ferhan-Ferzan Önder’in Amerika’nın arka sokaklarını anlattığı “Batı Yakasının Hikâyesi”, Richard Galliano’nun akordeonundan Piazzolla’nın tangolarıyla Buenos Aires’e yapılan bir yolculuk, İspanyol ve

Latin Amerika gitar repertuarının ağırlıkta olduğu “Elhamra Geceleri”, 17. yüzyılda Mısır’dan Peru’ya dek “uzak diyarlar”a gidecek Cenevre Oda Orkestrası’nın konseri ve Hezarfen Ensemble’ın konserleriyle “Uzaklara Yolculuklar” yapacaklar. Bunun yanı sıra, festival,  programında yer alan çeşitli ülkelerin yerel motiflerine yer veren eserlerle müzikseverleri bir ay boyunca farklı ses dünyalarına ve uzak diyarlara doğru müzikal bir yolculuğa çıkaracak.

FESTİVALDE BİR İLK: ESER SİPARİŞİ

İstanbul Müzik Festivali bu yıldan itibaren, Türkiyeli ve yabancı bestecilere eser siparişi vererek, çağdaş müzik repertuarını zenginleştirme yolunda bir adım da atıyor. Festival bu yıldan itibaren her yıl bir eser siparişinde bulunarak,  eserin dünya prömiyerinin festival kapsamında gerçekleştirilmesini sağlayacak.

İstanbul Müzik Festivali ilk eser siparişini günümüzün yaşayan en önemli bestecilerinden İlhan Usmanbaş’a veriyor ve eserin dünya prömiyerini 16 Haziran Perşembe akşamı saat 20.00’de Aya İrini Müzesi’nde verilecek “Yola Çıkanlar & Yoldan Çıkanlar” başlıklı konserde gerçekleştiriyor. Cem Mansur yönetimindeki Akbank Oda Orkestrası’nın, usta piyanist Stephen Kovacevich’e eşlik edeceği, Akbank Sanat işbirliğiyle düzenlenen konserde Beethoven, Corigliano ve bu yıl 200. doğum yılını kutladığımız, döneminin en yenilikçi ve “protest” bestecilerinden Liszt’in eserlerine de yer verilecek.

Festival, bu yılki ikinci eser siparişini genç bestecilerimizden Turgut Pöğün’e veriyor. Pöğün’ün festival için besteleyeceği yeni eseri 17 Haziran Cuma gecesi saat 21.00’de festivalin yeni mekânlarından santralistanbul-Enerji Müzesi’nde gerçekleştirilecek “Rüyaların Dili” başlıklı konserde, Hezarfen Ensemble tarafından seslendirilecek.

FESTİVALİN YAŞAM BOYU BAŞARI VE ONUR ÖDÜLLERİ

39. İstanbul Müzik Festivali’nin “Onur Ödülü”, yaşamını ülkemizde çok sesli müziğin yaygınlaştırılmasına adamış, 60’lı yılların sonunda kurduğu 160’ı aşkın çocuk ve gençlik korosu, bestelediği eserler, yayımladığı eğitim kitapları ve folklor düzenlemeleriyle ülkemizin önde gelen besteci, eğitimci ve müzik araştırmacısı Muammer Sun’a takdim ediliyor. Muammer Sun’a, ödülü, 4 Haziran Cumartesi akşamı festivalin Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirilecek açılış töreninde verilecek.

Festivalin “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” ise günümüzün en önemli oda müziği festivalleri arasında sayılan Lockenhaus Festivali ve Kremerata Baltica’nın kurucusu, çoğu ödüllü 100’ü aşkın albümü ve sanatsal düşüncelerini kaleme aldığı dört kitabıyla çağımızın en üretken sanatçıları arasında yer alan, eserlere getirdiği yaratıcı yorumlarla çağımızın en ilham verici ve en saygın kemancıları arasında sayılan Gidon Kremer’e verilecek. Gidon Kremer’e ödülü, 10 Haziran Cuma akşamı Aya İrini Müzesi’nde, sanatçının, yedi ayrı besteciye verdiği eser siparişinden oluşan, Glenn Gould ve J.S. Bach’a adanan Bach Transkripsiyonları Serisi’ni orkestrası Kremerata Baltica ile seslendireceği konserden önce takdim edilecek.

FESTİVALİN AÇILIŞ KONSERİ

39. İstanbul Müzik Festivali, 4 Haziran Cumartesi akşamı Aya İrin Müzesi’ndeki törenin ardından, şef Sascha Goetzel yönetimindeki İKSV’nin sürekli orkestrası Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın konseriyle açılıyor. Konser programında, festivalin “Onur Ödülü”ne layık görülen Muammer Sun’un İzmir Rapsodisi’nin yanı sıra ve 2010 BBC Genç Müzisyenler Yarışması’nın birincisi, genç yıldız Lara Melda’nın yorumuyla Grieg’in La minör Piyano Konçertosu yer alıyor.

FESTİVALDEN SEÇMELER

“Dâhi çocuk” olarak müzik sahnesine adım attığından bu yana, Diapason ve ECHO gibi ödüllerin yanı sıra tam iki defa Grammy ödülünün sahibi olan, derin yorumu, teknik parlaklığı ve büyüleyici sahne varlığıyla Hilary Hahn İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki yıldız konuklarından… Gerçekleştirdiği kayıt çalışmalarıyla geniş yankılar uyandıran, yorumları Jascha Heifetz, Isaac Stern’le karşılaştırılan genç keman virtüözü Hilary Hahn, 21 Haziran Salı akşamı Aya İrini Müzesi’nde Mozart’ın 5. Keman Konçertosu’nu seslendirecek. Borusan Holding sponsorluğunda gerçekleştirilecek konserde Hilary Hahn’a Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik edecek.

Mükemmel ses rengi ve müthiş teknik hâkimiyetiyle kısa sürede Fransa’nın en popüler koloratur sopranosu haline gelen ve üç kez “Victoires de la musique classique” ödülüne layık görülen Patricia Petibon ve dönem enstrümanlarındaki yetkinliğiyle Avrupa’nın en önde gelen topluluklarından Venedik Barok Orkestrası 13 Haziran Pazartesi akşamı Aya İrini Müzesi’nde bir konser verecek. Türkiye’de ilk kez konser verecek Patricia Petibon, barok dönemin en çok seyahat eden bestecilerinden Händel başta olmak üzere İtalyan repertuarının en seçkin örneklerini seslendirecek.

İstanbul Müzik Festivali’nin bu seneki yeni mekânlarından Beyazıt’taki İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası ilk defa bir festival konserine kapılarını açacak. 15 Haziran Çarşamba akşamı kendi kuşağının vazgeçilmez isimlerinden Leonard Elschenbroich, Rektörlük Binası’nın avlusunda Bach, Piatti ve Hindemith’in solo viyolonsel eserlerinden oluşan muhteşem bir konser verecek.

İstanbul Müzik Festivali’nin 29 Haziran Çarşamba akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Enerjisa sponsorluğunda düzenlenecek kapanış konserinde, yoğun şeflik kariyerinin yanı sıra, seçkin bir piyanist ve oda müziği sanatçısı olan ve İstanbullu müzikseverlerle ilk kez buluşacak olan şef Christoph Eschenbach yönetimindeki Schleswig-Holstein Müzik Festivali Orkestrası, doğuştan virtüöz ve etkileyici müzikalitesiyle kuşağının en önemli viyolonsel sanatçılarından Alissa Weilerstein’a eşlik edecek.

Günümüzün “olağanüstü seslerinden biri” olarak nitelendirilen, dünyaca ünlü soprano Renée Fleming de İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki yıldız konuklarından… Kusursuz yorumu, kariyerindeki üstün başarıları ve çarpıcı karizmasıyla eleştirmenlerin olduğu kadar müzikseverlerin de gönlünü fetheden Renée Fleming, 22 Temmuz Cuma akşamı Aya İrini Müzesi’nde Borusan Holding sponsorluğunda bir konser verecek. Renée Fleming’e bu özel konserde şef Sascha Goetzel yönetiminde, İKSV’nin sürekli orkestrası Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik edecek.

FESTİVALDE “KONSERE DOĞRU” SÖYLEŞİLERİ

Festivalde müzikseverlerden büyük ilgi gören “Konsere Doğru” söyleşileri bu yıl da devam ediyor. Konunun uzmanlarından konser programı ve besteciler üzerine kısa bilgilendirmeler, döneme ait çarpıcı gözlemler ve gecenin solistiyle sanat yaşamı üzerine keyifli sohbetler içeren “Konsere Doğru” söyleşilerinin programı, festival kitapçıklarından takip edilebilir.

Bu yıl ayrıca festivalde, ustalık sınıfları da gerçekleştirilecek. Gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında gerçekleştirdiği çalışmalarla adını duyuran gitar virtüözü Cem Duruöz ve Beethoven’ın piyano eserlerinin en yetkin yorumcularından usta piyanist Stephen Kovacevich’in katılacağı ustalık sınıfları seyircilere açık olacak. Stephen Kovacevich’in 17 Haziran Cuma günü saat 14.00’te,  Cem Duruöz’ün ise 25 Haziran Cumartesi günü saat 14.00’te Salon’da gerçekleştireceği ustalık sınıflarına katılım ücretsiz olacak.

BİLETLER NE ZAMAN VE NEREDE?

39. İstanbul Müzik Festivali’ndeki konserlerin biletleri 30 Nisan Cumartesi günü saat 10.00’dan itibaren:

* Biletix satış noktaları,

* Biletix Çağrı Merkezi (0216 556 98 00)

* www.biletix.com

* İKSV merkezinden (Sadi Konuralp Cad. No:5 Şişhane, 10.00–18.00 saatleri arasında)

ve Festival süresince Aya İrini Müzesi’nde yer alan gişeden alınabilir.

FİYATLAR VE İNDİRİMLER

39. İstanbul Müzik Festivali bilet fiyatları 20 TL ile 450 TL arasında değişiyor. Bu yıl yine sınırlı sayıda öğrenci bileti de satışa sunulacak, öğrenci biletleri yalnızca İKSV gişesinden kimlik kartı gösterilerek satın alınabilecek.

Lale Kart sahipleri festival biletlerinde %20–25 oranındaki “Lale üyelerine özel indirim”lerden yararlanabilecekler. Lale üyeleri ayrıca, biletlerini öncelikli olarak da alabilecek.

FESTİVAL AÇILIŞINI İZLEMEK İSTEYENLER İÇİN…

39. İstanbul Müzik Festivali’nin 4 Haziran Cumartesi akşamı Aya İrini Müzesi’ndeki Açılış Töreni ve Konser ile öncesinde Aya İrini Müzesi bahçesinde verilecek kokteyl için Biletix satış sistemiyle ve İKSV merkezinden sınırlı sayıda bilet satılacak.

39. İstanbul Müzik Festivali program kitapçığı İKSV merkezinden (Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Cad. No:5, Şişhane) ve Biletix satış noktalarından temin edilebilir.

Not; Yazı Festival basın bülteninden alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir