Festivalde Bu Hafta Sonu Rüzgar Doğudan Esecek

39. İstanbul Müzik Festivali,  hafta sonu müzikseverleri üç farklı mekanda, farklı diyarlara yolculuklara çıkaracak. Festivalde, 18 Haziran Cumartesi akşamı saat 20.00’de Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirilecek “Doğudan Masallar” başlıklı konser, izleyicileri Pers ve Rus edebiyatının sihirli dünyasına davet ediyor. Konserde, her yıl 80’i aşan etkinlikle Türkiye’nin “ilk özel, akademik, uluslararası sanat topluluğu”, Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası, genç keman virtüözü Nicola Benedetti’ye eşlik edecek.

Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası konserde, Rimsky-Korsakov’un, konusunu Binbir Gece Masalları’ndaŞehrazad’ın Sultan Şehriyar’a anlattığı masallardan alan Senfonik Süiti’nin yanı sıra Glinka’nın Ruslan ve Ludmilla Uvertür’ü yorumlayacak. Konserde ayrıca, çağdaş klasik müzik repertuarına olan tutkusuyla Britanya’nın en yaratıcı keman sanatçıları arasında gösterilen Classical BRIT ödüllü genç yıldız Nicola Benedetti, keman repertuarının başyapıtlarından Çaykovski’nin Keman Konçertosu’nu seslendirecek.

Bu sezon Kraliyet Filarmoni ve Bournemouth Senfoni orkestralarıyla son derece başarılı konserlere imza atan Nicola Benedetti bugüne kadar gerçekleştirdiği birbirinden başarılı dört kayıtla tüm dikkatleri üzerine toplayan, parlak tekniği, etkileyici, zarif ve samimi yorumuyla kemana ruhunu veren özel bir sanatçı…

Doğudan Masallar” konseri öncesinde “Konsere Doğru” etkinlikleri kapsamında, 19.00–19.45 saatleri arasında, Aya İrini Müzesi İç Avlu’da Andante dergisi editörü Serhan Bali moderatörlüğünde Nicola Benedetti ile keyifli bir söyleşi müzikseverleri bekliyor. “Doğudan Masallar” konserinin biletleri 100 TL, 80 TL ve 60 TL üzerinden ve festivaldeki diğer konserlerde olduğu gibi öğrenci bileti 20 TL üzerinden temin edilebilir. Festivaldeki konserlerin biletleri Biletix satış kanalları, İKSV merkezinden ve Aya İrini Müzesi’ndeki gişeden alınabilir.

Festivalin iki yeni mekanında büyüleyici iki konser

Festival bu yılki yeni mekânlarından santralistanbul-Enerji Müzesi, 17 Haziran Cuma gecesi saat 21.00’de avangard bir konsere ev sahipliği yapacak. “Rüyaların Dili” başlıklı konserde, Hezarfen Ensemble, seslerin gizli dünyasında yepyeni bir konser deneyimi yaşatarak, Saariaho, Sciarrino ve Tanaka’nın eserlerinin Türkiye prömiyeri, Turgut Pöğün’ün festivalin siparişi üzerine hazırladığı yeni eserinin ve Michael Ellison son eserininse dünya prömiyerlerini gerçekleştirecek.

İstanbul’un en eski mevlevihanelerinden, festivalin bu yılki yepyeni mekânlarından Galata Mevlevihanesi ise 18 Haziran Pazar akşamı saat 19.00’da, birbirinden başarılı kayıt ve akademik çalışmaları ve verdiği sayısız konserle Türk müziğinin önde gelen isimlerinden, usta kanun sanatçısı Ruhi Ayangil ve Night Ark grubunun kurucularından, ud virtüözü Ara Dinkjian’ı bir araya getirecek “Yüz Yüze” konserine ev sahipliği yapacak.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir