Festivalde “Batı Yakasının Hikayesi”

9 Haziran Perşembe, Aya İrini Müzesi

İstanbul Müzik Festivali, 20. yüzyılın deha bestecilerini, 9 Haziran Perşembe akşamı saat 20.00’de Aya İrini Müzesi’nde çok özel bir konserde bir araya getiriyor. Yenilikçi projeleriyle müzik dünyasında yerlerini her geçen gün sağlamlaştıran, Salzburg Şehri Onur Ödülü sahibi piyano ikilisi Ferhan & Ferzan Önder, dünyaya ancak “yüz yılda bir gelen” bir deha olarak nitelendirilen, artistik dokunuşlarıyla dinleyenlere benzersiz deneyimler yaşatan baba ve oğul, Martin Grubinger ve Martin Grubinger Senior ile prestijli müzik merkezlerinde gerçekleştirdiği performanslarıyla olağanüstü bir yeteneğe sahip olduğunu defalarca kanıtlayan Leonhard Schmidinger bu özel konser için aynı sahnede buluşacaklar.

Boeing Ticari Uçaklar’ın İstanbul Müzik Festivali’ne sponsorluğunun 20. yılında gerçekleştirilecek bu özel konser, tüm zamanların en avangard ve en kışkırtıcı eserlerinden Stravinsky’nin Bahar Ayini’yle başlayarak, Amerika’nın Batı Yakası’nın arka sokaklarında sona erecek.

2003 yılında UNICEF tarafından “İyi Niyet Elçisi” unvanına layık görülen Ferhan ve Ferzan Önder ikilisi büyüleyici performansları ile uluslararası müzik dünyası tarafından genç neslin en parlak piyano ikilisi olarak kabul ediliyor. 2006 yılında Beethovenfest Bonn’da gerçekleştirdiği “Percussive Planet” adlı projesi büyük yankı uyandıran ve 2007 yılında Schleswig-Holstein Müzik Festivali’nde Bernstein ödülünün sahibi olan Martin Grubinger geçtiğimiz sezon, Salzburg, Schleswig-Holstein, Lucerne ve Rheingau festivallerinde konserler verdi. Sanatçı, müzisyen kimliğinin yanı sıra oldukça başarılı bir besteci olarak da dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Baba Martin Grubinger ise uzun yıllar Salzburg Mozarteum Orkestrası’nın yanı sıra Viyana, Berlin Filarmoni ve Amsterdam Concertgebouw gibi dünyaca ünlü orkestralarla çalışmış bir sanatçı. Sanatçı aynı zamanda Strings & Percussion, Art Percussion ve The Percussive Planet toplulukların kurucu üyesi ve yöneticisi. Konserde yer alan diğer bir perküsyon virtüözü Leonhard Schmidinger profesyonel müzik kariyerine 1981’de Burckner Orchester Linz’in tarihindeki en genç perküsyon sanatçısı olarak adım attı. Schmidinger solo çalışmalarının yanı sıra Supercussion Vienna, Wiener Virtuosen ve Kontrapunkte Wien topluluklarıyla da oda müziği çalışıyor.

Batı Yakasının Hikâyesi konserinin biletleri 120 TL, 90 TL, 60 TL, 40 TL ve 20 TL (öğrenci) üzerinden, Biletix satış kanalları, İKSV (Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Cad. No:5 Şişhane, 10.00–18.00 saatleri arasında) ve Aya İrini Müzesi’ndeki gişeden alınabilir. Lale Kart sahipleri biletlerinde üyelere özel indirimden yararlanabilirler.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir