Festival Dosyası ’10

Festivaller hayatımıza girdi gireli pek çoğumuz yaz planlarımızı bu festivallere göre yapar olduk. Canım ülkemde maalesef hiçbir oluşum istikrar sağlayamadığı için festivallerin kalitesi de hep inişli çıkışlı oldu. Bu sene festivaller oldukça tatminkar gözüküyor. Şöyle bir göz atacak olursak ön plana çıkanlar:

Sonisphere Festival

Sonisphere 2010: Metallica, Megadeth, Slayer, Anthrax, Rammstein,  Alice in Chains, Manowar, Heaven & Hell, Slash (Söylenti)

Big 4 olarak adlandırılan, Bay Area’nın efsaneleşmiş thrash metal öncüleri Metallica, Slayer, Anthrax ve Megadeth’i ilk defa aynı potada eriten festival’in Avrupadaki son duraklarından biri de İstanbul olacak. 20 yıl önceki Clash of the Titans turnesinden sonraki en önemli thrash metal turnesi olmasının yanı sıra endüstriyel metal’in sahne şovlarıyla şok eden ismi Rammstein (Aynı özgürlük burada da kendilerine sunulur umarız), eski Black Sabbath üyeleri Dio,  Tony Iommi, Vinny Appice ve Geezer Butler’dan oluşan kadrosuyla 80 ler ruhuna trip atan Heaven and Hell, grunge’ın ayakta kalmaya çalışan son temsilcilerinden Alice in Chains ve kült heavy metal topluluğu Manowar’ın katılımıyla ülkemizde şimdiye kadar yapılmış en önemli rock festivali olacak Sonisphere 25-27 haziran 2010 tarihleri arasında İnönü Stadyumunda!

Unirock 2010: Cannibal Corpse, Amorphis , Obituary , Overkill, Heaven Shall Burn , Grave Digger , Sabaton, Necrophagist, Dark Funeral, Belphegor

Bu sene üçüncüsü gerçekleşecek olan festival yine Metal ağırlıklı kadrosuyla ön plana çıkıyor. Amerikan thrash metal devi Overkill, Florida Death Metal’ini belki de en iyi icra eden grup Obituary ve Chris Barnes’ın bir türlü patlamayan gırtlağı sayesinde hala müzik yapabilen Cannibal Corpse’un yanı sıra daha çok death metal severleri memnun edecek bir kadroya sahip olan festival 2-3-4 temmuz 2010’da maçka küçükçiftlikparkta gerçekleşecek.

Masstival 2010: Yann Tiersen, The Lost Fingers

Geçen sene yapılmayan festival bu sene Unirock festivalinin de yapılacağı Küçükçiftlikparkta gerçekleştirilecek. Şu ana kadar açıklanan isimler Yann Tiersen ve The Lost Fingers. Yann Tiersen’i hepimiz biliyoruz zaten. The Lost Fingers ise Lost in the 80s albümüyle büyük sükse yapan, canlı şovları gayet ilgi çekici olan bir  gypsy jazz topluluğu.

Tam boyutlu görseli göster

Efes Pilsen One Love 2010: Groove Armada, The Ting Tings, The Whitest Boy Alive, De La Soul, Wild Beasts

İlk defa geçen sene gidip organizasyon bakımından oldukça beğendiğim festival bu sene de aynı yerinde, SantralIstanbul’da gerçekleşecek. Festival kadrosuyla şimdiye kadar yapılmış en eğlenceli festivallerden biri olacağını vaad ediyor. Ayrıca web sitelerindeki üfleyerek rüzgar gülü çevirme atraksiyonunun da çok orjinal olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Mutlaka deneyin :) www.efesonelove.com/

Author: Anıl Okay

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir