Evliliğe Gelince – 2 Perdelik Komedi

Evliliğe Gelince – 2 Perdelik Komedi

Yazan : Leslie Stevens
Çeviren : Ayşim Tanlı
Yöneten : Levend Öktem
Oynayanlar: Can Gürzap, Nurseli İdiz, Burcu Gül Kazbek, Yağız Tanlı

1990 yılında kaybettiğimiz sinema, seslendirme ve tiyatro sanatçımız Reşit Gürzap’ ın sanatçı oğlu Can Gürzap hocayı nitelendirmek oldukça zor. Sinema, Tiyatro ve dizi oyuncusu, yazar ve eğitmen kimliklerinden en azından biri ile tanırsınız. Can Gürzap ilk tiyatro eğitimini babasından aldı. Ankara Devlet Konservartuarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi ve Londra’da Central School of Speech and Drama’da eğitim gördü. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda yönetmen ve oyuncu olarak görev yaptı. Konservatuarda öğretmen olarak derslere girdi. TRT’de radyoya birçok radyo tiyatrosu hazırladı. 1978’de İstanbul Devlet Tiyatrosu kurucu müdürü oldu. Çevirmenlik ve senaryo yazarlığı (Yorgun Savaşçı – 1993) da yapan sanatçı, halen kurucusu olduğu Dialog sunuculuk ve dil okulunda görev yapmakta, sinema ve dizi filmlerde rol almakta. Daha yazmakla bitiremeyeceğim bir çok sanat çalışması var. Yazımın başında da belirttiğim gibi Can Gürzap’ ı nitelendirmek oldukça zor.

Can Gürzap hocaya bu oyunda, Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü ve Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü mezunu olan tiyatro ve sinema sanatçısı Nurseli İdiz eşlik ediyor. Bence son derece doğru bir seçim olmuş. İkili, özellikle bu oyun için, tabir yerindeyse biçilmiş kaftan.

Akademisyen bir çift olan Paul (Can Gürzap) ve Content (Nurseli İdiz) mutlu bir evliliğe sahiptir. Ünlü bir yazar olan dostları Nils Delville ve kızını evlerinde konuk etmeye hazırlanırlar. Nils’ in kızı Katherina gelir. Babasının gecikeceğini fakat en yakın zamanda geleceğini söyler. Fakat bundan daha önemli bir sorun vardır. Paul ve Content’ in hatırladığı çirkin sıska kızın yerinde, uzun boylu sağlıklı ve en önemlisi seksi isveçli güzel bir kadın vardır. Bu seksi konuğun misafirliğiyle tek eşliliğin sorgulanması başlar.

Oyun son derece eğlenceli. Benim en çok etkilendiğin özelliği ise, oyun esnasında, Can Gürzap ve Nurseli İdiz’ in rol dışına çıkarak izleyicilerle durumun kritiğini yapmalarında kopukluk yaşanmaması. Bu oyuncuların ne denli profesyonel olduklarını ortaya koyuyor. Oyunun içine giriyorsunuz ve senaryoyu yaşıyorsunuz. Birden ışık Nurseli İdiz’ i aydınlatıyor ve oyundan çıkıyorsunuz. Oyuncu durumun kritiğini yapıyor ve birden oyun devam etmeye başlıyor. Son derece ustaca ve akıcı. Çok etkileyici. Aynı zamanda bu ara aydınlatmalarda, izleyicilere ilişkiler hakkında psikolojiye dair bilgilerde veriliyor. Tek eşliliğin sorgulandığı ve kadın erkek ilişkilerinin irdelendiği oldukça beğendiğim bir oyun.

Oyuncular iyi, senaryo güzel. Eğlenmek için mutlaka izleyin.
İyi seyirler.

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir