Eric Rohmer Anısına

19-31 Ekim

Ocak 2010’da Eric Rohmer’in 89 yaşındaki ölümü Fransa’nın “Yeni Dalga” kuşağının olağanüstü enerjisini, kararlılığını ve uzun ömürlülüğünü hatırlatır.

Rohmer, eleştirmenlerin yönetmenliğe döndüğü Yeni Dalga geleneğinden geliyordu; Cahiers du Cinéma dergisinin editörlüğünü yaptı ve Yeni Dalga’nın en romantik filozofu ve zaman zaman “intimist” olarak da adlandırılan bir sinemanın ustası oldu: özellikle şaşırtıcı olmayan, genellikle 20’li yaşlarda ve yaşamları bir yürüme, konuşma ritminde anlatılan insanlar üzerine hassas, gösterişsiz filmler… Dramatik omuz planlarından kaçındı, müzik kullanmama eğilimindeydi. 1957’de Cahiers du Cinéma’nın genel yayın yönetmenliğine başladı, bu görevi 1963’te Barbet Shroeder’le filmlerinin çoğunluğunun yapımcılığını yapacak film şirketi Les Films du Losange’ı kurmak üzere bırakacaktı. 1962’de hikayenin ana konusunu “Anlatıcı, bir kadını ararken, onu bulana kadar dikkatini üzerinde tutacak bir başka kadınla karşılaşır” diye özetlediği, “Ahlak Öyküleri” adını verdiği bir grup filme başladı. 1980’lerde, komediler ve meseller ikinci büyük dizisini oluşturdu: her film kendince halk bilgeliğinden bir özdeyişi anlatıyordu. Yönetmen 1990’larda, aşkın oyunları ve zenginlikleri üzerine araştırmalarını “Dört Mevsim Hikayeleri” ile sürdürdü.

“Temelde, söylemiyorum ben, gösteriyorum. Hareket eden ve konuşan insanlar gösteriyorum. Bu yapmayı bildiğim tek şey, ama esas mesajım da burada yatıyor”, diyor Eric Rohmer. Bu film seçkisinin göstermeye çalıştığı şey tam da bu.

Bu seçkide yer alan filmler;

L’ami de mon amie (Kız Arkadaşımın Erkek Arkadaşı),

Pauline à la plage (Pauline Plajda),

Le beau mariage (Güzel Evlilik),

Le genou de Claire (Claire’in Dizi),

Ma nuit chez Maud (Maud’daki Gecem),

Documentary: The Making of A Summer’s Tale (Belgesel: Yaz Masalının Yapımı),

Shorts (Kısalar).

Ayrıntılı bilgi ve gösterim programı için peramuzesi.org

Not; Yazı Pera Film etkinlik programından alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

3 Comments

  1. butenafine solubility

  2. I just like the helpful info you supply on your articles. I will bookmark your blog and take a look at once more here regularly. I’m somewhat sure Ill learn a lot of new stuff right right here! Best of luck for the following!

  3. I was very pleased to discover this website. I wanted to thank you for your time for this fantastic read!!

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir