Enderemiroğlu

O, Ender Emiroğlu.. 1973 doğumlu sıkı bir şair, şiirini kendisine tentürdiyot olarak uygulayabildiğine inandığım biri. Son zamanlarda sıkı fıkı olduk aslında kendisiyle, 1999 yılında Şiir Atı Yayınları’ndan çıkartmış olduğu Kararan’ını okuduktan sonra hemen kendimi Mart 2004’te  Dharma Yayınları neKİtaplar serisinden çıkan  Lâ havle ve lâ kuvvete!’sine verdim. Mayıs 2008’de Etnik Sentetik’i raflarda yerini almış olsa da, ona henüz erişemediğim için okuduklarım kadarıyla size bu ‘aykırı’ isimle ilgimle düşüncelerimi sunmak istiyorum.

Kararan, elbette zor bir kitap. Nabokov’un Sebastian Knight’ın Gerçek Yaşamı’nından bir alıntıyla aralıyoruz kitabı: “ipini koparmış acının iğrençliği”.  Yüz tanesi numaralandırılarak satış dışı tutulmuş kitaplarından şairinin. 1993-1995 arası yazmış olduğu şiirlerinin toplamı. Okuru kolay kolay kitaba dahil etmiyor şairi, o meşekkatli seanstan en az bir kez geçiriyor. Hani demiş ya bir yazar, beni yormayan kitabı neyleyeyim, gibisinden.. aynen öyle. Yer yer düz yazıya da kayan, aşırılık derecesinde hassas satırlar bunlar..

Lâ havle ve lâ kuvvete!, teşekkürlerle başlayan ve şairinin hassasiyetini, duygusallığını size daha ilk sayfadan hissettiren bir eser.. Kişisel fikrim, okuduğum iki kitabından bana daha bir yakınsayanı, daha bir beni rehin alanı.. Üstelik şu iki alıntıyla da daha en baştan beni germiş, etkilemiş, çizmiştir:

Şairlere gelince, bunların arkasına da çapkınlar, sapkınlar düşer. Görmüyor musun, bunlar her vadide şaşkın şaşkın dolaşırlar. Hem de yapmayacakları şeyleri söylerler. Ancak iman edip iyi ameller işleyenler, Allah’ı çokça zikredenler ve kendilerine haksızlık edildikten sonra öclerini alanlar müstesna. O haksızlık edenler hangi akıbete yuvarlanacaklarını yarın bilecekler.” 26 Şuara Suresi, 224-227, Kur’ân-ı Kerîm

Rüyada şair görmek, yaptığı işi sözlerine uymayan, iyi göründüğü halde  içi fesat dolu bir kimse ile yorumlanır.” Büyük Rüya Tabirleri

Şiir, kendi tanımını kendisi bulacağından, sizi Pansuman’la başbaşa bırakır ve giderim..

1. gecenin jelatinini çıkartıp attığımda sesimden bana usul ve tek heceli bir kent kalacak
yürümekten ıslattığım yolları zarflara koyup el yapımı bir kâğıda ismini yazacağım
duvarlara resimler çizerek bağırdığım bardağı kırdım etimi kestim bir göz daha açtım
hayata bir göz daha alkole ve kana bulanan uykusuz kalıp dönerek ilerlediğim siyah
yataklarda kabuklarını kopartıyorsun gece uykusuzluklarında etimi alkolle pansuman
ettiğim bundandır.

2. biraz daha alkol çekmeliyim damara biraz daha kan akmalı daha tek başına dönerek
ilerliyorsa siyah bir tren sınırdan sınıra geçmekteyken habersiz ve uykusuz sessiz sedasız
şiirler yazdığımdandır.

3. gece intihara hecedir alkol aşkın vesvesesidir.

Not: http://www.enderemiroglu.com/ adresinde kendisi hakkındaki her ayrıntıyı bulabilirsiniz.

Author: Fırat Aydın

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir