Emanetçi – Tek Perde (Tiyatral Söyleşi)

iclalaydin
İclal Aydın’ dan Emanetçi Oyunu.

İclal Aydın‘ ın resmi sitesinde oyun olarak yazılmış ama ben 55 dakikalık tiyatral içerikli söyleşi yazmayı tercih ediyorum.

İclal Aydın’ ı çoğumuz tanır. Wikipedi özgür ansiklopedide Türk oyuncu, spiker ve şair olarak tanımlanmış. Kendisi de idealist bir televizyoncu olarak tanımlıyor. Televizyoncu tanımını da hiç sevmem. Bana ve benim sektörümdekilere de bilgisayarcı deniyor :( Niteliği önemli değil, cu ci ekini koyalım gitsin gibi bir şey. Neyse İclal Aydın bir çok dizi ve televizyon yapımında görev almış bir sunucu, spiker, oyuncu, aynı zamanda metin yazarı ve birden fazla kitabı olan bir yazar.

Emanetçi ile bir saate yakın bir süre sahnede hayatının içinden kesitler anlatıyor. Çocukluğu, ailesi ve yaşadıkları ile dolu dolu bir saati sahnede geçiriyor. Anlatımlarını slayt gösterileri ve müziklerle süslüyor. Daha önce İclal Aydın’ ın hiç bir gösterisine veya söyleşisine  gitmemiştim. Kendisi, gençlik yıllarımda bir kitapçı çıkışında bana röportaj yapmak için mikrofon uzatmıştı. İlk kez o zaman canlı görmüştüm. Sahneye adım atışından itibaren seyirciyi hemen kazandığına şahit oldum. Kesinlikle seyirciyle iletişimi çok çok iyi. Anlattıkları çok hüzünlü ve yaralı. Yani tam İclal Aydın’ lık şeyler.

Seyretmenizi tavsiye ederim. Pişman olmazsınız.

İyi seyirler.

 

 

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir