El Empleo

elempleo

Arjantin menşeili  animasyon stüdyosu OpusBou tarafından yapılmış  The Employment (“İstihdam”), alanında tüm zamanların en başarılı işlerinden biri. Katıldığı tüm yarışmalarda ve fuarlarda övgüye boğulmuş, şu zamana dek 102 ödüle layık görülmüş, fikir babası Patricia Plaza ve yönetmeni Santiago ‘Bou’ Grasso’ya haklı bir ün kazandırmış 2008 yapımı bir eser. Žižek, ütopyanın sahte anlamını tanımlarken “kapitalizmin dayattığı sapık arzuları, hazları çağrıştıran mallar” tarifini kullanmıştı. El Empleo ise kapitalizmin başlı başına bir sapkınlık olduğunu anlatırken çok acımasız: İnsan bir eşya mıdır? Yoksa, ‘eşya-insan’a mı evriliyoruz? Biz patronlarımızın, patronlarımız da patronlarının eşyası mı?

Aziz Nesin’in Damda Deli Var‘ında ‘Şakacı İnsanlar’ isminde bir öykü yer alır. Bir şirket, satışını yapacakları şaka malzemelerinin etkisini ölçebilmek için ‘kobay işçi’ler aramaktadır. Adayların hiçbiri uzun süre dayanamaz, dayanabilen son aday (‘kahramanımız’) ise çözümü kendi şakasını yapmakta bulur.

El Empleo, bireyliğini giderek yitiren bir türün gündelik yaşamına şöyle bir göz atıyor.

“Daha iyi, daha fazla, daha çok” kaygısı ile idame ettirmeye çalıştığımız bir zamanda, bizi tanımlayan fonksiyonların peyderpey azalışının resmini yapıyor.

Vaktiyle The Flintstones  (“Taş Devri”) bize ‘hayvan’ların nesnelerin yerine kullanılabildiğini gösterdiği için, başlangıçta insanlardan oluşan şey’ler çok ağrımıza gitmiyor. Uyanan, giyinen, kahvaltısını yapan, evinden işine gitmek için yola çıkan adamımız, taksi yerine bir başka insanın sırtına biniyor, asansör yerineyse şişman bir başka insanı kullanıyor. Burada dünya düzeninin çok etkili bir özeti ile karşılaşıyor, devamında gelen ağır gerçekle sarsılıyoruz.

İnsanlık ölürken, haydi birlikte üzülelim hal-i pürmelalimize.

İyi seyirler.

Author: Fırat Aydın

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir