Ekvator Sineması Pera Film’de

Pera Film’de Latin Amerika Rüzgarı “Ekvator Sineması: Bir Seçki Cine de Ecuador” programı ile devam ediyor!

Pera Film, 7-9 Ekim tarihleri arasında düzenlediği Videoarde: Latin Amerika ve Karayipler’den Eleştirel Video Sanatı programı ardından 16 – 21 Ekim tarihleri arasında İstanbul Cervantes Enstitüsü ve Ekvator Büyükelçiliği işbirliğiyle Ekvator’un son onbeş yılın en çok ilgi gören filmlerini “Ekvator Sineması: Bir Seçki / Cine de Ecuador” programıyla sunuyor. 5 bağımsız filmden oluşan bu program Ekvator’un tanınmış ve genç yönetmenlerin kurmaca filmlerinden oluşuyor.

Kemirgenler

16 Ekim Pazar 13:00
21 Ekim Cuma 19:00

Yönetmen Sebastián Cordero Ekvator/, 1999, 107’, Renkli Oyuncular: Alex Aspiazu, Simón Brauer, Marco Bustos, Cristina Dávila İspanyolca; Türkçe altyazıyla

Ekvatorlu yönetmen Sebastian Cordero, Quito’nun yoksul kenar mahallelerinden birindeki bu kent draması ile sahneye giriş yapıyor. Salvado, yakın arkadaşı Marlon ile birlikte, otomobil tekerleği kapağı çalmak gibi ufak tefek suçlar işleyerek kendilerine uğraş yaratmaktadır. Salvado, dul babası ve bunak büyükannesi ile birlikte yaşayan bakir bir gençtir ve çok zengin bir ailenin kızı olan Carolina’dan hoşlanmaktadır. Salvado’nun hayatındaki her şey, azılı bir suçlu olan firari kuzeni Angel’in gelmesiyle alt üst olur.

Marx ve Çıplak Bir Kadın Arasında

18 Ekim Salı 20:00**
** Ekvator Büyükelçisi’nin katılımıyla, özel ücretsiz gösterim
20 Ekim Perşembe 17:00

Yönetmen: Camilo Luzuriaga
Ekvator, 1995, 92′, Renkli
Oyuncular: Felipe Teran, Aristides Vargas, Lissette Cabrera
İspanyolca; Türkçe altyazıyla

60’lı yıllarda gençler dünyayı değiştirebileceklerine inanırlardı; en azından dünyanın bazı bölgelerinde. Bu filmin de geçtiği Quito, Ekvator’da durum tam olarak böyle değildi. Dört karakter, Galo Gálvez, onun nişanlısı, Yazar ve Rosana, seks ve politika konuları üzerine bir kavga içindedirler ve bir türlü anlaşamamaktadırlar. Film aslında “gerçek”ler -bu ülkenin, Ekvator’un gerçekleri- üzerine bir kayıt mahiyetindedir. Film bir yandan Gálvez ve hayatının aşkı arasındaki trajik aşk hikayesinin iki farklı yüzünü anlatırken, bir yandan da Yazar ve zengin bir toprak sahibinin karısı olan Rosana arasındaki platonik ilişkiyi anlatır.

Ayak Takımı

16 Ekim Pazar 15:00
20 Ekim Perşembe 19:00

Yönetmenler: Jorge Fegan, Nataly Valencia, Ana Cristina Franco, Diego Coral
Ekvator, 2009, 73′, Renkli
Oyuncular: Alegría Albán, Andrea Arízaga, Ruth Basante
İspanyolca; Türkçe altyazıyla

Ekvator’un gelecek vaat eden üç genç yönetmeninin üç farklı hikayesi ile anlatılan bu film bir takım dışlanmış karakterler ve onların zorlu ilişkilerine odaklanıyor. Hepimiz Helena’yı Çok Seviyoruz, kendine güvensiz genç Helena’dan bahseder. Helena kendini çok çirkin bulmaktadır ve bu sebeple Diego’nun kendisinden hoşlanmasının imkansız olduğunu düşünür. Fakat Diego, Helena’nın erkek arkadaşı olunca olaylar gelişir. Hayatın Darbeleri de dertli bir ilişki hakkındadır. Daniel, rinkte olmayı çok seven bir boksördür, fakat karısı Sofia, Daniel ve henüz doğmamış bebekleri için sürekli endişelenmektedir. Senin Buldukların ise üç farklı karakterin hikayesi: Eve dönüp ailevi bir sorunla yüzleşmemek için şehirde öylesine dolanan bir adam, bir otobüs durağında insanların veda edişlerini seyreden bir güvenlik memuru ve tekrar Helena.

Cara ya da Cruz

16 Ekim Pazar 16:30
19 Ekim Çarşamba 17:00
21 Ekim Cuma 17:00

Yönetmen : Camilo Luzuriaga
Ekvator , 2003, 88′, Renkli
Oyuncular: Valentina Pacheco, Marilú Vaca , Luis Vivanco
İspanyolca; Türkçe altyazıyla

Sekiz kadar erken bir yaşta yurt dışına gönderilen Virginia, yirmi beş yıl sonra doğduğu şehre, Quito’ya geri döner. En sonunda dul babası ve ikiz kız kardeşi Manuela ile bir araya gelmiştir. Kız kardeşi, kocası ve iki oğlu ile aile evinde yaşarken, dul babası huzur evinde kalmaktadır. Virginia kız kardeşine içini dökmeye başlar ve New York’ta yaşamanın ve ailesinden uzakta olmanın onu sorunlu aşk ilişkilerine ittiğini anlatır. Fakat Manuela’nın da kendine has sırları vardır.

Daha Ne Kadar

19 Ekim Çarşamba 19:00

Yönetmen: Tania Hermida
Ekvator, 2006, 92′, Renklir
Oyuncular: Pancho Aguirre, Tania Martinez, Fausto Miño
İspanyolca; Türkçe altyazıyla

Esperanza ve Tristeza’nın her ikisinin de Cuenca’ya gitmesi gerekmektedir. Fakat ikilinin şansı yaver gitmez ve yeni başlayan işçi grevi yüzünden otobüsleri geç kalır. Otobüs ile hiçbir yere varamayacaklarına karar veren ikili, Cuenca’ya kadar otostop çekmeye karar verirler. İkili, yol boyunca birçok ilginç karakterle tanışır ve tüm bu karşılaştıkları insanlar bu yolculuğun esas amacını tekrar düşünmelerine sebep olur.

Not: Pera Film programından alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir