Ejder Kapanı

Özentiden uzak, bize özgü bir polisiye filmimiz olabilecek mi acaba bir gün? Başka türler için de geçerli aslında aynı durum, ama galiba en çok polisiyede klişelerin kurbanı oluyoruz.

Güneydoğu’dan dönen asker Ensar’ın (Nejat İşler) 12 yaşındaki kız kardeşi tecavüze uğramış ve intihar etmiştir. Bu olaydan sonra şehirdeki afla çıkan pedofili suçluları işkence edilerek öldürülürler. Emekliliğine bir ay kalan Komiser Çerkez Abbas (Uğur Yücel) ve Akrep Celal (Kenan İmirzalıoğlu) olayı çözmeye çalışırlar, yanlarında stajyer Ezo (Berrak Tüzünataç) ile. Sürpriz bir son ile de olay aydınlanır.

Bu filmlerden o kadar çok var ki bir de Türkçesini izlemek çok anlamsız geliyor izlerken, sanırım film zaten “biz de yapabiliriz” iddiası için çekilmiş. Senaryo tam anlamıyla klişe bir seri katil senaryosu ve olabildiğince klişe bir şekilde de filme aktarılmış. (Sürpriz son bile heyecanlandırmıyor.) Bazen takip etmekte zorlanabilecek kadar hızlı bir kurgusu var filmin. Çok konuşulan Fransız ekipli aksiyon sahnelerinin ise film içinde hiçbir anlamı yok, hem köprüden atlayan bir taksi, düşen motosiklet kimi etkileyebilir artık bilmiyorum. Oyunculuklara gelince; Kenan İmirzalıoğlu iyi oynuyor, ama Uğur Yücel sanırım pek taklit bir filmin içinde olduğunu bildiğinden kendi gibi oynamamış da rol kesmiş, bazı anlarda beliren gerçek Uğur Yücel oyunculuğu da Çerkez karakterinde sırıtmış, bir türlü doğru tonu bulamamış oyunculuğu. Ezo karakteri de film için gereksiz olduğundan olsa gerek Berrak Tüzünataç oynayacak rol bulamamış gibi. Nejat İşler ise zaten bir var bir yok.

Elbette bizim sinemamızın için yeni sayılır böyle bir film, ama bu türden bir taklit-yeniye ihtiyacımız var mı bilmiyorum. Oysaki bu ekibin daha iyi işler yapabileceğini önceki örneklerden gayet iyi biliyoruz. Umarım bildiğimiz gibi de devam ederler.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

1 Comment

  1. Bu kadroyu bir arada sevemiyorum nedense, garip geliyor bana, uyumsuz duruyorlar.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir