Efsane İstanbul: Bizantion’dan İstanbul’a – Bir Başkentin 8000 Yılı

Emirgan’daki Sakıp Sabancı Müzesi’ni çok seviyorum. Sıkıcı ve içindeyken zamanın geçmek bilmediği müzeler gördüm, güvenlik elemanlarının yarattığı tedirginlikten eserlere “kaçar gibi” bakmak zorunda kaldığımız da oldu. Bu yüzden bu harika mekanın “gezilebilir müze” kavramının altını doldurması da hoşuma gidiyor.

Bu güzel kentin doğuşundan İstanbul oluşuna kadar geçen zamanı anlatan “Bizantion’dan İstanbul’a” sergisi Sabancı Müzesi’nin şimdiye kadar düzenlediği sergiler arasında en kapsamlı ve iyi hazırlananlardan birisi. Sadece “İstanbul’un kubbeleri” bölümü için bile gidilip görülmesi gerekir. “İstanbul’da yaşıyorum, bu şehri merak ediyorum” diyen herkesin uğraması gereken serginin basın bülteninden alınan yazı hemen altta, kaçırmayın derim.

Bir de ufak not: Sakıp Sabancı Müzesi Pazartesi kapalı, Çarşamba ve Cumartesi gece saat 10’a kadar açık, diğer günler 10-18 arası gezilebiliyor. Akşam saatlerinde daha boş ve sakin oluyor, çarşambaları güzeldir. Biz tüm sergiyi 3,5 saatte gezik, meraklısına şu aralar bir de “Fırça ve Kalemin İzinde Sınırları aşmak” sergisi var, 27 haziran’a kadar giderseniz ikisini bir arada gezebilirsiniz,

Sakıp Sabancı Müzesi, İmparatorluklar Başkenti “Efsane İstanbul”u ağırlamaya hazırlanıyor!..

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamındaki etkinlikte, İstanbul’un 8000 yıllık tarihi anlatılacak.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM)İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Sabancı Holding sponsorluğunda, “Efsane İstanbul: Bizantion’dan İstanbul’a – Bir Başkentin 8000 Yılı” başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak. 5 Haziran – 4 Eylül 2010 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak sergi, İstanbul’un, Marmaray Projesi kapsamındaki Yenikapı kazılarıyla daha da geriye giden 8000 yıllık eşsiz tarihini, 500’ü aşkın eserle gözler önüne serecek. Sergi, Bizantion’dan Nea Roma’ya, Constantinopolis’ten İstanbul’a; Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarına başkentlik yapmış kentin görkemli tarihine ışık tutarken; ticaret, hediye ve 4. Haçlı Seferi’nde olduğu gibi yağma yoluyla çeşitli ülkelere dağılmış hazineleri bir araya getirecek.

Sergi; İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Vatikan, Macaristan, Yunanistan, Avusturya, Belçika, Hollanda, İrlanda, Katar, Portekiz ve Rusya’daki önde gelen kurumlardan seçilen eserlere ev sahipliği yapacak. Sergide ayrıca, Türkiye’deki devlet müzeleri ile özel müze ve koleksiyonlardan seçilen eserler de yer alacak. Yurtdışından 39, Türkiye’den 19 olmak üzere toplam 58 müzeden seçilen geniş yelpazedeki eserler, sergi aracılığıyla ilk kez bir arada sunulacak.

Sergide; İstanbul’un bir Roma garnizonu iken, Doğu ve Batı Roma’nın ayrılmasından sonra giderek başkente dönüşmesi, Bizans İmparatorluğu’nun gelişme, duraklama ve çöküş evrelerinden sonra 1453 yılında Osmanlılar tarafından fethedilmesiyle yeni bir doğuşa sahne olması anlatılacak. İmparatorluk başkenti İstanbul’un Avrupa tarihiyle özdeşleşen geçmişinin parlak ve çalkantılı evreleri yansıtılacak, şehrin devraldığı çeşitli din ve inanç mirasının oluşturduğu zengin gelenek tanıtılacak.

Kaynak

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir