Eden à l’Ouest

Filmekimi’nde izlediğim en eğlenceli filmdi Türkçe adıyla Cennet Batıda. Bunu özellikle şu nedenle –şaşırarak- belirtme gereği duyuyorum. Bir Costa-Gavras filmine, hem de sürekli kaçarak hayatta kalmaya çalışan bir göçmeni anlatan bir filme güleceğimi hiç düşünmemiştim. Açıkçası film boyunca ahlaki bir çıkmazda hissettim kendimi. Bir ara sadece Michael Winterbottom mu çekse acaba böyle filmleri diye de düşündüm. Benzer bir düşünceye “Polytechnique” filmini izlerken de yakalanmıştım (gözünü seveyim Gus Van Sant diyerek). Bu gibi nedenlerle gerçekten iyi çekilmiş ve araya serpiştirilmiş mesajlarıyla da başarıyla hakkından gelinmiş bu filmden bir miktar rahatsız oldum.

Elias, Fransa’ya gitmek için -kendisi gibi hayatta kalmak, insanca yaşamak hayalleri olan- büyük bir grup insanla birlikte gemiye biner. Her türlü kimlik ve kişisel eşyadan vazgeçerek yapılan bu yolculuğun amacı başka bir yerde yeniden doğmaktır sanki. Geminin yakalanacağını anladığı andaysa Elias denize atlar ve yüzerek kıyıya çıkar. Çıktığı yerde bir çıplaklar kampı vardır. Denize bırakılan fotoğrafların, kimliklerin sonrasında çok da anlamlı gibidir burada olmak. Ama tabi Elias ürkekliği ve birkaç kelimelik Fransızcası ile “yabancı” olduğunu çok geçmeden fark ettirir. Buradan kaçıp başka yerlere, oradan da Paris’e varır. Yol boyu başına gelen onca şeye rağmen bazen şansının yardımıyla, ama çokça da çalışarak ve kaçarak hayatta kalır. Paris’te ise bir sihirli değneğe ihtiyacı vardır.

Zekice yazılmış diyaloglar, ince espriler, başarılı bir kapitalizm eleştirisi, umutlu bir kahramanlık hikâyesi… Her şey iyi hoş da – Costa-Gavras gibi bir yönetmene bu konuda karşı çıkmak mümkün mü, ayıp değil mi bilmiyorum ama – galiba ben bazı şeylere gülmek istemiyorum. Onların sert bir eleştirellikle anlatılmasından yanayım. İstanbul Film Festivali’nde izlediğim “In This World”den sonra salonda oluşan sessizliği düşünüyorum da… Bazı filmler iz bırakmalı.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir