Edebiyat Kavgaları 4

edebiyatkavgalari

Edebiyat Kavgaları 

Yer: Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi, saat: 18.30 – 16 Ocak Çarşamba

Yöneten: Handan İnci
Konuşmacılar: Tahsin Yücel, Metin Celal

Edebiyat tarihinde iz bırakmış önemli polemikleri yeniden ele aldığımız toplantı serisinde bu ay 80’leri değerlendireceğiz:
1980 Kasımı’nda Fethi Naci, “Türkiye’de Roman var mı?” sorusunu ortaya attığı ve  Tanpınar’dan başka kendisinde yeniden okuma isteği uyandıran romancı olmadığını ileri sürdüğü yazısını şöyle bitiriyordu:“Evet, Türkiye’de roman var: Ne kadar futbol varsa o kadar.”  Fethi Naci’nin bu çıkışı karşılıksız kalmadı elbette;  dönemin pek çok yazarını/eleştirmenini karşı karşıya getiren geniş çaplı bir tartışma başladı. Birbiri ardına gelen soruşturmalar, makaleler ve açık oturmalarla Türkiye’de romanın olup olmadığı araştırıldı. Roman üzerine, belki de hiçbir dönemde olmadığı kadar çok konuşuldu… Bu tartışmanın nasıl geliştiğini ve 80 sonrası romanına etkisini, eleştirmen ve romancı kimliğiyle Türk edebiyatının değerli isimlerinden Tahsin Yücel’le konuşacağız.

1980’ler şiir açısından da verimliydi, ama “80 kuşağı” olarak nitelenen şairlerin asıl  kavgası daha sonraları patlak verdi. Bu yıllarda yazılan şiir etrafında neyin tartışıldığını şair Metin Celal değerlendirecek.

Ayrıntılı bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir