Dustin O’Halloran

Dustin O’Halloran, Devics’in Sara Lov ile beraber iki kurucu üyesinden birisi. 2004 ve 2006 yıllarında yayınladığı iki solo piyano albümü var ve bu sıralar soundtrack konusuna eğilmiş durumda. Hatta internette yer alan bazı röportajlarında bundan sonra film müzikleri yapmaya devam etmek istediğini, müzikal eğiliminin bu yönde olduğunu belirtiyor. Şimdiye kadarki en bilinen Soundtrack çalışması ise Sofia Coppola’nın yönettiği Maria Antonette için yaptığı iki yeni beste ve ilk kaydından Opus # 17..

Piyano konusunda okullu değil de tutkulu olduğundan olsa gerek, enstrumanın üzerine sinmiş olan klasikliği ve o tarihi sesleri günümüze taşıma konusunda son derece başarılı. Yalnız bu başarıyı sağlamasının asıl nedeni o sesleri olduğu gibi taşımak yerine farklı bir boyutta güncelliği yakalayarak vermesi.. Eserlerini dinlerken piyanonun şimdiye kadar yaşadıklarının yanında bundan sonraki kullanımının nereye varacağını da görebiliyorsunuz. Chopin sevdasını her yerde dile getirse de daha tozsuz tuşlara basıyor kendisi..

Tanımlanması gerçekten imkansız, ilk duyduğunuz andan itibaren etkisi altına girdiğiniz bir müzik yapan Dustin O’Halloran kendi müziğini nasıl tanımlayacağı yönünde gelen bir soruya “dinleyene bağlı olarak değişse de dürüst diyebilirim” şeklinde bir cevap veriyor.. Katılmamak elde değil, bu dürüstlük kimimizin içindeki neşeyi ve sevinci ortaya çıkartsa da kimimizin gözlerinden yaşlar dökülmesine sebep oluyor. Sonuçta yazdığı melodiler hayatımıza eşlik ediyor ve onları dinlerken hiç yabancılık çekmiyoruz.

İtalya’da bir evde oturan ve piyanosu ile bolca zaman geçiren Dustin aynı zamanda Sara Lov ile kurdukları Devics projesine de devam ediyor.  Çok sık güncellemese de www.dustinohalloran.com adresinde çok güzel bir web sitesine sahip. Devics ile yaptıklarının yanında tüm solo çalışmalarını da dinlemenizi öneriyor, özellikle de Opus 23’ü harika klibi eşliğinde izlemeniz gerektiğini belirtiyorum..

Author: Burak Kartal

Share This Post On

1 Comment

  1. harika bir yazı. teşekkürler

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir