Durusu (Terkos) Gölü


Durusu (Terkos) Gölü

İstanbul’ a 40-50 km uzaklıkta, Fındık Dere, Deli Yunus Deresi gibi bir çok kaynak suyu ile beslenen, 39 km2 su alanı bulunan, en derin yeri 11 m olan İstanbul’ un su ihtiyacının önemli bir kısmını tek başına karşılayan az tuzlu bir göldür Terkos Gölü.

İstanbul’ un kuzey-batısında kalır. Kısaca tarif etmek gerekir ise 2 alternatif güzergah verebilirim. Birincisi Edirne Otoyolundan Bahçeşehir çıkışından hemen sonraki Hadımköy çıkışından çıkılarak veya E5 karayolundan Avcılar Beylikdüzü istikametinden Hadımköy istikametinden, Dursunköy, Boyalık, Balaban hattı ile göl çevresine ulaşmak. İkincisi ise Okmeydanı, Haliç Köprüsü, Edirnekapı istikameti veya Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden havaalanı istikametinde Alibeyköy çıkışından sonra Sultançiftliği çıkışından Arnavutköy Habibler istikametinden Durusu tabelalarını takip etmek.

İstanbul’ a yakın bu kadar güzel doğası olan nadir yerlerden biri Terkos gölü çevresi. Aslında gölün adı Durusu Gölü, eski adı Terkos Gölü. Fakat ben Terkos ismini daha çok sevdiğim ve çocukluğumdan böyle yerleştiği için yazımda Terkos olarak yazacağım. 30 yılı aşkın bir tanışıklığım var bu göl ile. Her şeyi tükettik. O inatla direniyor. Hala güçlü, inatçı, büyüleyici. İstanbul gibi bir mega şehre kıyı olmasına rağmen hala yaban hayatı barındırıyor.

Gölü çoğunlukla balıkçılar biliyor. Nedeni, öncelikle Turna ve sonrasında Sazan, Çapak, Kızılkanat, Sudak, Yayın gibi balıkların bolca bulunması ve balık avcılığına elverişli koşullarının olması. Benimde başlıca hobim olan balık avcılığı sayesinde özellikle yaz aylarında uğrak yerim olur Terkos. Gölün kıyılarında kurulu bir çok köy ve kasabanın yerlileri geçimlerini balıkçılıkla sağlar. Küçük balıkçı barınakları vardır. Göl ile yeni tanışacak balıkçılar için ufak bir bilgi vermek gerekir ise, kıyı avcılığı ve tekne ile avlanmak mümkün. Balıkçı barınaklarından tekne kiralayabilirsiniz.

Göl çevresinde bir çok piknik alanı var. Balaban köyü yoluna girerseniz göl kıyısına yaklaştığınızda piknik alanlarını görebilirsiniz. Özellikle Balaban kıyısına yakın tepelik teki piknik alanlarından birini tercih ederseniz, muhteşem manzara karşısında büyülenirsiniz. Bu piknik alanları genellikler oldukça ekonomik. 5-10 TL araba giriş ücretli, mangal, çay, kahve hizmetleri olan, hamak ve çimenlerde yastıklar ile dinlenme imkanı sunan   ve daha bir çok imkan sağlayan tesisler var.  Biraz daha çıtayı yükseltmek ve turistik bir tesis isteyenleriniz için, Durusu Park Otel i önerebilirim. İçinde bir binicilik tesisi bile var. At ile o muhteşem doğayı gezme imkanı sunuyor. Kesinlikle denemenizi tavsiye ediyorum. Küçük bir de yaban hayvanları müzesi bile var.

Daha önce de belirttiğim gibi, göl çevresinde bir çok yerleşim yeri var. Terkos Beldesi, Balaban, Celep Köy, Ağaçlı ve daha bir çok köy belde mevcut. Her biri bir birinden güzel, doğa ile kucak kucağa. Şayet 4×4 bir aracınız varsa, bir hafta sonunda keşif yapmanızı tavsiye ediyorum. İstanbul’ da yaban hayatı yaşayacağınıza garanti veriyorum.

Karadeniz buraya çok yakın. Terkos beldesinden 10 dk mesafede Karaburuna ulaşmanız mümkün. Hazır gelmişken bir de Karadeniz kıyısına uğrayın. Hafta sonları çok kalabalık olmasına rağmen, denize girebilir veya güzel bir balık ziyafeti çekebilirsiniz.

Anlatacak o kadar çok şey var ki. Detayları oluşturmayı sizlere bırakıyorum. Gezin, görün, keşfedin.

İyi eğlenceler.

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

2 Comments

 1. Selam Kardeşim,
  Kısaca şunu sormak istiyorum:
  Bahsettiğin piknik alanlarında hamak mangal vs. dedin. Ancak ben eşimle gideceğim o hamakta yatarken ben balık tutmak istiyorum. Piknik alanlarında balık tutulabiliyor mu ?
  Bilgine.
  Ahmedov

 2. Merhaba Akın Ahmedov,
  Maalesef piknik alanları tepelerde kalıyor. Göle inmek gerekiyor. Yani eşin hamakta yatarken senin göle inmen gerekir. Piknik alanları göl manzaralı fakat balık tutacak kıyıya uzak :(

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir