DOCUMENTARIST

DOCUMENTRARIST İstanbul Belgesel Günleri’nin ikincisi 2-7 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor.

“DOCUMENTARIST’in 2009 programı Venedik, Berlin, Cannes gibi en büyükler başta olmak üzere, dünya festivallerinde ses getirmiş pek çok film içeriyor. Geçen yıl Cannes’da Yönetmenlerin Onbeş Günü bölümünde gösterilen “Kör Aşklar” (Blind Loves) körlerin aşk yaşamını, Venedik 2008’e seçilen Meksika yapımı “Mirasçılar” (Los herederos) kırsal kesimde yaşam mücadelesi veren çocuk işçileri, ilk gösterimi Berlinale’de yapılan Wenders belgeseli “Yola Çıkmış Biri: Wim Wenders’in Erken Dönemi” (One Who Set Forth: Wim Wenders’ Early Years) ünlü yönetmeni hayatına girmiş insanların ve kendisinin gözünden anlatıyor.

Avrupa’nın en önemli belgesel festivali IDFA’nın hem bu yılki hem de geçen yılki yarışma birincileri de DOCUMENTARIST programında: Pek çok başka ödülün de sahibi olan “Burma VJ – Kapalı Bir Ülkeden haberler” Burma’da kanlı biçimde bastırılan rahip isyanının el kameralarıyla belgelenişini; “Stranded” ise 1972’de And dağlarına düşen uçaktan sağ kurtulan bir grup Perulunun hayatta kalma mücadelesini konu alıyor.

Kısa bir süre önce Toronto’da HotDocs festivalinde büyük övgüler alan “Cenin’in Kalbi” de (The Heart of Jenin) programın ağır topları arasında. Gösterildiği hemen her festivalde iz bırakan film, bir İsrail askeri tarafından vurulan oğlunun organlarını İsrailli çocuklara bağışlayan Filistinli bir babanın dokunaklı hikayesini anlatıyor. Geçen yıl Karlovy Vary Film Festivali’nde En İyi Kısa Belgesel ödülü kazanan “Kayıp Dünya”, bugüne kadar yirmiden fazla ödül toplayan Romanya yapımı “Çiçek Köprüsü” (The Flower Bridge), Hollanda’da En İyi Ulusal Film seçilen “Kanlı Pazartesiler ve Çilekli Turta” (Bloody Mondays & Stawberry Pies), ülkesinde pek çok ödül kazanan Danimarka yapımı “69”, bu yılki DOCUMENTARIST’in öne çıkan filmlerinden sadece birkaçı.”*

Ayrıca Sinema Yazarları Derneği’nin seçtiği 15 yerli belgesel de “SİYAD 2009 Belgesel Seçkisi” başlığı altında gösterilecek. Kişisel olarak bu bölümden en çok Özgür Doğan ve Orhan Eskiköy’ün “İki Dil Bir Bavul”  belgeselini izlemek için sabırsızlanıyorum.

3.5 TL olan biletler bugünden itibaren mybilet’ten alınabilir. Filmler ve programla ilgili ayrıntılı bilgi.

* Basın Bülteni’nden alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir