Documentarist – İstanbul Belgesel Günleri

Sadece programıyla değil yan etkinlikleriyle de dikkat çekici olan “DOCUMENTARIST – İstanbul Belgesel Günleri” 27 Haziran’a kadar devam ediyor. Bilet Fiyatları 4 lira, biletler hem mybilet‘ten hem de seans öncesi salon gişelerinden alınabilir.

Daha fazlası için; documentarist.org‘a uğrayabilirsiniz.

Yan Etkinlikler;

ATÖLYE:
KENT VE KAMERA, UĞUR KUTAY
24 Haziran 18:00, Akbank Sanat
“Andrei’in Bakışı: Tarkovsky Sineması’nda Psikanalitik-Semiyolojik Açılımlar” (2004) ve “Gerçeği Öldüren Kamera: Belgesel Sinema ve Gerçeklik” (2009) adlı iki kitabın yazarı, akademisyen ve belgeselci Uğur Kutay atölyede, belgesel sinemanın 20. yüzyıl başlarında (sessiz sinema döneminde) ve günümüzde kente bakışını, çeşitli filmlerden örneklerle karşılaştıracak.

PANEL:
BALKANLARDA BELGESEL ÜRETİMİ
25 Haziran 12:00-14:00, Akbank Sanat
Balkan ülkeleriyle ortak bir platform yaratılması için yapıcı bir ilk adım niteliği taşıması amaçlanan panelde, Selanik Belgesel Festivali ve Uluslararası Selanik Film Festivali direktörü Dimitri Eipides, Balkan Belgesel Merkezi’nden Martichka Bozhilova, Saraybosna Film Festivali danışmanlarından Rada Sesic, Kosova’daki DokuFest Belgesel Film Festivali yöneticisi Veton Nurkollari ile Romanya’yı temsilen yönetmen Julio Soto’nun katılacağı panelde Türkiye ve Balkan ülkelerinde belgesel yapım, dağıtım sorunları üzerinde durularak, Batı ülkelerindeki yapımcı, dağıtımcı ve televizyon kanalları ile karşılıklı işbirliği kurulmasının yolları aranacak.

SİNEMA DERSİ: EYAL SİVAN
26 Haziran Cumartesi, 11:00-14:00, Tütün Deposu
Hemen her filmi büyük tartışma yaratan usta belgeselci Eyal Sivan, kendi filmlerinden örneklerle, gündeme müdahale etme ve tartışma açma konusunda belgeselin rolü üzerine 3 saatlik bir ders verecek.
(Derse katılım ücretsizdir. Yer ayırtmak için lütfen program@documentarist.org adresine mail atınız.)

PANEL:
BELGESEL FOTOĞRAFIN MECRA SORUNLARI
26 Haziran 2010 Cumartesi, 14:00-16.30, Tütün Deposu
Moderatör: Özcan Yurdalan
Katılımcılar: Mehmet Kaçmaz (Ajanslar), Murat Yaykın (Albüm), Fatih Pınar (İnternet), Altan Bal (Sergi), Özcan Yaman (Sokaklar), Vedat Ateş (Basılı Yayınlar)
Toplumsal belgesel fotoğraf alanında hayata müdahale etmek amacıyla üretilen fotoğrafların izleyici-okuyucuya sunulduğu alanlar, anlama nasıl bir katkıda bulunuyor ya da anlamda kırılmalara yol açıyor mu? Fotoğrafçı, yayıncı-düzenleyici ve izleyici üçgenindeki buluşma noktası olan mecranın tartışılacağı bir toplantı.

SERGİ:
İFADE VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE SIKILAN KURŞUNLAR (Dokümantasyon Sergisi)
21 – 27 Haziran 2010, Tütün Deposu
Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi’nde Belgesel Fotoğraf ve Basın Fotoğrafçılığı Programları katılımcıları tarafından hazırlanan dokümantasyon sergisi, 1980-2010 yılları arasında İstanbul’da öldürülen gazetecilerin bir kez daha hatırlanması ve vazgeçilmez olan ifade, haber alma ve haber verme özgürlüğü yolunda verilen mücadeleye küçük bir katkı sunmak için düzenleniyor.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir